Arthur Dent zjada śniadanie po studencku


He almost danced to the fridge, found the three least hairy things in it, put them on a plate and watched them intently for two minutes. Since they made no attempt to move within that time he called them breakfast and ate them.


Archived comments:

the one 2003-08-05 16:21:45

dude! that's so growse!! was it supposed to be? or did you try to make it funny but messed up real bad?

zdzichuBG 2003-08-05 16:24:08

Have you read complete series of Douglas Adams' "Hitch hiker guide to the galaxy" ?

wojtekka 2003-08-14 22:52:53

Zaczynam się Ciebie bać.

Bez tytułu 18


Śmieszny jest ten xhtml. Zamiana 'center' na 'div' z odpowiednim alignem spowodowala, ze tekst owszem, jest wysrodkowany, ale juz zawarta w 'div' tabela nie. Wpisanie algin=center do 'table' daje porzadany rezultat, ale wg. validatora to nie jest jego miejsce. Miejscem 'align' jest 'tbody', ale przeniesienie go tam z 'table' powoduje, ze tabelka i tak jest dosunieta do lewej strony. Paranoja.

Bez tytułu 17


Z działkowego hackowania ekg2 nic nie wyszło, bo znowu wpadłem na problem z nierozwijającym się makrem dotyczącym libgadu (na czystym Slackware 8.1, więc to nie ja popsułem ;-), a nie miałem pod ręką logów z irca, gdzie Wojtek pomógł mi to rozwiązać.

Za to udało mi się odpalić PCMCIA'ową sieciówką ojca. Z początku było ciężko, mimo wkompilowania wszystkich dostępnych driverków do pcimciowych sieciówek, rzeczona karta pozostawała martwa. Windows pisze o niej ,,Producent: Realtek'', a Linux nawet nie ma driverka do pcimciowego realteka!

Ale w pewnym momencie, gdy patrząc w logi bawiłem się kartą w slocie i ja przypadkiem wyjąłem, me oczy ujrzały komunikat ,,Can't synthetize hotplug event for PCI remove'' czy coś w te klocki. ,,WTF?'' pomyślałem sobie. Po bliższej analizie sprawy (wsadzenie karty z powrotem i 'lspci') zdębiałem jeszcze bardziej. 'lspci' pokazał kilka urządzeń na szynie 0000:00, jedno na 0000:01 - AGPowa graficzna, i... jedno na szynie 0000:02! Z trzeciego PCI wyczekująco spoglądał Realtek 8139. Ki diabeł?
Niepewnie załadowałem moduł 8139too.ko i karta jak najbardziej okazała się działać. Po chwili hotplug już sam ładował i wyładowywał moduł przy wkładaniu i wyjmowaniu karty.

Fajne czasy nastały, że najtańszym sposobem produkcji kart sieciowych na PCMCIA jest wrzucenie do nich mostka PCI i przylutowanie realteka.

Z innych rzeczy: zxhtmlizowałem strony na anthraksie, wypiłem z jack_iem, poznałem jego kuzynkę (Hi Bogna!) i potłumaczyłem dokumentację do WPJabber z kloczkisz na english. No i przeczytałem 154 z 298 stron ,,The Ultimate Hitchhiker's Guide'' (co widać z poprzedniego wpisu).


Archived comments:

SZWOTI 2005-08-28 05:12:24

Hciał by zostac Hackerem ale nie moge nabyc zadnych programow.zwracam sie do ciebie o jakas podpowiec jak co to daj znac na gg 3262404 z góry dzieki!!!

Bez tytułu 16


A moment later they leap like startled lizards down the nearest corridor junction as the owners of the drumming feet suddenly hove into view directly in front of them.
Hidden behind the corner they goggled in amazement as about two dozen overweight men and women pounded past them in track suits panting and wheezing in a manner that would make a heart surgeon gibber.
Ford Prefect stared after them.
"Joggers!" he hissed, as the sound of their feet echoed away up and down the network of corridors.
"Joggers?" whispered Arthur Dent.
"Joggers." said Ford Prefect with a shrug.


Archived comments:

steelheart 2003-07-29 17:12:28

potem jest fajny kapitan z gumowa kaczuszką :-D HHGTTG rzadzi :)

,,Finding Nemo''


Film Disney'a, musi być dobry. I jest. Nawet obejrzałem go dwa razy. Świetnie - jak zauważył LCF - upalone żółwie. ,,Aweesome Duuuuuudee!'' I naturalnie niebieska rybka z uszkodzoną pamięcią krótkoterminową (,,Careful with that hammer'' hehe). Rekiny też były zajebiste. ,,Fish are friend - not food''. Generalnie kupa dobrej zabawy, mimo mrocznego początku.

,,The Hulk''


Z dotychczasowych ekranizacji komiksów chyba najlepszy. No ale również ostatni, a przecież nie mogą się cofać z każdym kolejnym filmem?
To co się liczy w tego typu filmach: efekty. IMO bardzo dobre. Przemawiające, no może poza tą sceną z pianą. Reszta raczej bez zarzutu. Złapałem się na tym, że nie przyglądam się postaciom od strony technicznej - tak powinno być. Film się po prostu ogląda, a nie analizuje. Bardzo podobał mi się montaż - komiksowe przejścia poprzez ,,okienka'' i zgrana praca kamer - na piątkę! Do tego klimatyczny zjazd szybem do podziemnej bazy - żywcem wyjęty z ,,Akiry'' :-) - też plus.Również: Physics Summary.

,,Road To Perdition''


Hmm. Rozdawali już oskary? Ile dostał? :-)
Film o amerykanskiej mafii z lat trzydziestych. Momentami się wydaje się, że niepotrzebnie się dłuży, ale to tylko złudzenie. Piękne ujęcia. Strzelanina w deszczu - majstersztyk. Muzyka też dobrana idealnie.
Obejrzałem go dzisiaj przed południem, a już chcę go zobaczyć ponownie. Znaczy to tyle, że film wyjątkowo mi się podobał.

Również: Physics Summary.


Archived comments:

jack 2003-07-20 22:43:54

Nie wiem ile oscarów i czy w ogóle dostał, ale zdjęcia są naprawdę piękne - tak jak American Beauty tegoż samego twórcy... Oba filmy przyjemnie się ogląda, kamera gładko sunie po scenie, wszystko w najlepszym wykonaniu, długo zostaje w pamięci. Tak mi jeszcze po głowie chodzi Amelia ze swoim ciepłem, ale to są inne rodzaje ciepła - jak lato i jesień. Możnaby wiele dobrego napisać o tym filmie, ale tu nie miejsce na to, prawda? ;>

Bez tytułu 9


Allegro sie przydaje. Właśnie zapoznaje się z całkiem przyjemnym nabytkiem - wygrałem w licytacji huba. Działa jak dotąd bardzo dobrze, w intrukcji wyczytałem, że można podłączyć konsolę (VT320 przez RJ45; jak to obsłużyć PCetem?) i trochę nim pozarządzać, do tego wystawia statystyki portów przez SNMP. Wszystkich 24 portów :-)


Archived comments:

Jajcus 2003-07-17 13:01:05

Normalnie przez port szeregowy. Tylko że seriala przez RJ45 łączy się na wiele różnych sposobów, więc musisz gdzieś znaleźć rozkład styków w swoim HUBie. VT320 to pewnie nawet HyperTerminalem w Windows sie obsłuży (ale nienajprzyjemniej, bo to badziewie).

Bez tytułu 8


Ziew. W piątek bylem jeszcze w Bydgoszczy, ale już w Białymstoku. Po powrocie w niedzielę zdrzemnąłem się parę godzin w cały poniedziałek spędziłem w Tczewie, pod Gdańskiem. I byćmoże za jakieś 3 tygodnie pojadę do Szczuczyna, wioski leżącej dwa razy dalej niż Olsztyn. Kurde, to miały być wakacje i miałem wypoczywać ;-). A nawet nie mam kasy, żeby pojechać na tegoroczne SLC i wypocząć przy zgrzewce(/kach) browara.
I gdzie jest elluin?

Bez tytułu 7


Personal note: Okienko File -> Acquire -> Screenshot w Gimp 1.3.16 otwiera sie u mnie w 1,25 sekundy z włączonym w tle XMMS, oraz około jednej sekundy bez niego. Po przekompilowaniu Gimpa, glib, gtk+, pango za pomocą gcc 3.3 i flag "-O3 -s -march=pentium2 -mcpu=pentium2 -mmmx". Pojawienie się tego okienka trwa 10x za długo, jak na wymagania dotyczące wygody.


Archived comments:

zgoda (jarek) 2003-07-08 20:41:12

A nie jest czasem tak, że -march implikuje -mcpu, a ustawienie pentium2 ustawia także mmx? Poza tym - z flagą -O2 u mnie programy działają zauważalnie szybciej.

zgoda (jarek) 2003-07-08 21:19:41

Żeby nie być gołosłownym - u mnie wygląda to tak: CFLAGS="-DNDEBUG -g -O2 -march=pentium-mmx -Wall -Wstrict-prototypes -fomit-frame-pointer"

freetz 2003-07-08 22:04:01

-O3 ? zdzichu chcesz zarżnąć maszynę? ;) a jak sie sprawa ma z -Os, próbowałeś? jak wyrzucisz ten 2.5.7x i zapodasz 2.4.2x-ckx tak jak czy przedpiśca Jarek wszystko wróci do normy ;) Na jakiej szynie łazi Ci ten PII ? na 66mhz?

zdzichuBG 2003-07-08 22:13:35

Szyna 66, celerony wiecej nie mogly (te pierwsze, ale juz z cachem). Pamieci do tego jedna 100 MHz, druga 133 (super chipset VIA ktory pozwala na takie konfiguracje).

Jajcus 2003-07-09 09:34:43

Do screenshotów użyj "import" z pakietu ImageMagic. Gimp to najwyżej potem do obróbki.

Czas umierać.


|> Playing: Metallica - Fade To Black ...


Archived comments:

urk 2003-07-07 15:01:49

Metallica - [S&M Disc I #03] Master Of Puppets :)

freetz 2003-07-07 17:20:15

for whom the bells tolls...
pewnie dla Cliff'a ;)

daniel 2006-07-09 20:12:05

nie oglądałem tego filmu , bardzo chce chciałbym miec ten film na dvd plis dajcie mi gooooooo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

daniel 2006-07-09 20:13:22

tego chce nie miało byc

zdzichuBG 2006-07-09 20:14:01

jaki film??

Bez tytułu 5


Ziew. Życie toczy się dziwnymi drogami. W czwartek byłem w Gdańsku, noc na piątek przespałem w Bydgoszczy, a w sobotę rano obudziłem się w Poznaniu. W piwnicy. Koło dwóch szumiących kompów.

W Poznaniu w piątek stawiałem router dla domowej sieci, z neostradą+, popijając sobie whisky paruletnią. I po raz kolejny kompilowałem te same programy, część konfiguracji załatwiłem metodą kopiuj-wklej z okienka obok, gdzie zalogowany byłem do domu, na pa13.

I naprawdę robiłem te same czynności kolejny raz. Muszę sobie przygotować paczki ze wszystkim, co kompiluję przy okazji stawiania routera, z defaultową konfiguracją taką, jaką sam zostawiam. Paczki, albo skrypty, które ściągną, skompilują i zainstalują. Bo po co trzymać na serwerze *.tgz i męczyć się ze ściąganiem, jak można ściągnąć skrypty.

A potem? Przyjdzie mi chyba zostać developerem PLD, żeby mieć swoje paczki zrobione tak jak ja tego potrzebuję, i mieć innych od dbania o resztę pakietów. Ughm. Nie podoba mi się tam myśl. rpm zamiast tgz? Fuj. apt-get dist-upgrade? Mniam! Czyżbym po jakichś pięciu latach używania dorastał do zmiany Slacka na inną dystrybucję?

A w ogóle to dlaczego Linux/NetBSD? W Poznaniu miałem okazję poklikać trochę w Windows XP. Tak, ten co tak ohydnie wygląda na screenshotach. Na screenshotach, bo w użytku jest nawet przyjemny. Klikałem w niego na Pentium 2 400MHz + 128 MiB RAMu i jestem zszokowany. Wszystko bylo szybkie, szybkie jak cholera. Mój Celeron 366 z 320 MiB ramu i IceWM to ślimak! Menu nie reaguje na kliknięcia od razu, przesuwanie okien szarpie, nie, nie da się tego porównać. Windows naprawdę jest tak dobry. Jeśli chodzi o szybkość UI. Bo wszedwszy w ustawienia karty sieciowej obok adresów, przycisków OK i Anuluj znalazłem przycisk z magicznym napisem ,,Napraw''. Rotfl. Nie, do poważnych zastosowań ten system się nie nadaje.

Ale jest cholera szybki. U mojej siostry na Pentium 166 z 64 MiB RAMu wrzuciłem Win 2000 Professional. Reaguje szybciej niż IceWM u mnie! Wiem, że IE to przeglądarka z poprzedniej epoki, ale mozilla ma czas reakcji dwa rzędy wielkości gorszy. IE nawet u mnie w vmware wydawał się szybszy, ale on taki faktycznie jest.

Co z tym Open Source? Przecież jesteśmy lepsi, prawda? Czemu więc tego nie czuję? Co jest nie w porządku? Czy mój hiper kernel 2.5.74-bk5 z Anticipatory IO Schedulerem i przyspieszonym przez Linusa mmapem i XFree86 4.3.0 muszą się wlec w porównaniu z WinXP na podobnym sprzęcie?

Zdecydowanie. Czas umierać.


Archived comments:

cosmoz 2003-07-07 15:11:57

Tak... bo w *nix sila tkwi w trybie textowym ;> A tak na powaznie - win ma szybsze GUI bo funkcje graficzne sa wbudowane w kernel. Ma to swoje zalety (szyybkosc!!) jak i niestety wady (blad w tym to blad w jadrze sytemu...). Ale ja i tak jestem przeciwny twierdzeniu ze Linux = panaceum na wszystko (czytaj m$). Niech to wszystko ladnie sie rozwija, niech Linus pisze kolejne jadra, ale niech i rozwuja sie inne projekty jak BeOS czy QNX !

zdzichuBG 2003-07-07 15:15:46

No ale mogło by to działać szybciej. Niby pół sekundy tu, pół sekundy tam a czas leci. Dzisiaj czas to pieniądz. Sam się zdziwiłem, ile go więcej mam po przejściu ze standardowej metody czytania WWW (po kolei każda strona) na feed RSS przez jabbera. Teraz jeszcze nie chciałbym tracić czasu na czekanie na reakcje aplikacji na moje kliknięcie.

cosmoz 2003-07-07 15:30:29

Hmm... ja jakos pod gnome 2.2 nie narzekam mocno, mozna sie przyzwyczaic choc faktycznie czasem i mnie to denerwuje. Choc fakt jest faktem ze teraz siedze na Win Serv 2k3 w ktorym GUI w ogole zasowa ;] A z naglowkow RSS to zrezygnowalem bo mnie rozpraszaly :) Powaznie mowie - robie cos, a tu cyk ze na /. nowy art jest.. a to na linuxnews sie cos pojawilo... Wrocilem do tradycyjnego "surfowania" tylko ustalilem sobie ze 2x dziennie o ustalonych godzinach robie caly przebieg przez serwisy informacyjne. Tak jednak chyba jest mi lepiej...

freetz 2003-07-07 17:18:09

jakoś też nie czuje przyśpieszenia na 2.5.7*, wyraźnie lepiej spsiuje się 2.4.2*-ck*. przeprowadziłem pare testów wydajności w desktopowych zastosowaniach (viewperf, x11perf, porównania ilości fps w grach, kopiowanie plików itp) i niestety 2.5 przegrywa w każdym z nich. A co do gui jak sie nie ma karty dla której napisane są dobre sterowniki obsługujące 2D (czytaj matrox) to można zapomnieć o optymalnej pracy. mam aktualnie radeona i łezka mi się kręci że oddałem moje G450 w dobre ręce. Oczywiście akceleracja 2d to nie wszystko ;) Potrzebny jest jeszcze WM jak np. Openbox3 :)))

zdzichuBG 2003-07-07 17:47:36

01:00.0 VGA compatible controller: Matrox Graphics, Inc. MGA G550 AGP (rev 01) <br/> :-P<br/> 2.5.7? Przecież to antyk :-). Potestuj 2.5.74 i popisz bugreporty na lkml z porownaniami 2.4 - 2.5, to moze ktos cos zrobi. Ja 2.4 nie używam.

Bartek Jakubski 2003-07-07 19:04:16

Co tam IE, ja się od dawna zastanawiam czemu mozilla/phoenix działa pod Windows jakieś dwa razy szybciej niż na Linuksie (czas startu i czas reakcji na akcje użytkownika) Sprzęt podobny, windows nawet na słabszym był szybszy _wyraźnie_. Tak, Linux na desktopie jest przereklamowany.

freetz 2003-07-07 19:13:23

s/2.5.7/2.5.74, cholerny jog po wpisaniu asteriska robi bold :| G550? :))) Wiesz co dobre :)

cosmoz 2003-07-07 21:11:09

Bartek: Mam bardzo podobne odczucia - u mojej siostry pod win2k mozilla z szybkim startem odpala sie ze 2x szybciej niz ie. Sprzet: Athlon xp 1,7 + 256 DDR RAM + hdd 7,2kRPM

zgoda (jarek) 2003-07-07 21:13:18

Nie wiem, co Ty tam w tym Twoim linuksie masz, ale mój P200 z 64MB RAM ze Slackiem 9 chodzi lepiej, niż znośnie - jednocześnie jako router z NAT i FW oraz jako desktop. Coś kręcisz.

zdzichuBG 2003-07-07 21:41:39

Jarku przyjedź do Bydgoszczy i zobacz. Wszystko bylo OK i fajnie do piatku, kiedy po raz pierwszy w zyciu zetknalem sie z XP. I do zainstalowania u siostry win2k. W porownaniu z windami, moje xfree jest wolne jak zolw.

zgoda (jarek) 2003-07-07 21:48:33

Jak będę w Bydzi to wpadnę i zrobię tam porządek. Co do W2K to mam porównanie - obok stoi W2K Prof na Athlonie 1.4 z 512MB RAM mojej małżowiny i jakoś jeszcze jej maszynki nie zabrałem, znaczy - zdesperowany nie jestem.

tez mi sie nie chce wierzyc 2006-09-18 22:45:40

mnie linuxy czy inne (BSD) zawsze szybciej chodzilo od windoz, nie moge patrzec na to jak po uruchomieniu systmeu mam zajety caly ram i polowe swapu gdzie przy KDE3.3 na FreeBSD5.2.1 0% swap usage 10% memory free

Bez tytułu 4


Generalnie nie mogę spać, za oknem zaczynają ptaki śpiewać i zaraz zrobi się jasno, wieć postanowiłem podżogeżyć.
Dzisiejszy ,,0day warez!!!'' ekg2 snapshot przyniósł nowinki w postaci:
a) działającego gadu-gadu - wcześniej niekoniecznie był ten plugin używalny; teraz zaimportowałem swoją listę kontaktów z GG do ekg2 i jakoś bedę tego używał (dopóki wszyscy nie skonwertują się do jabbera g);
b) możliwości zmiany jabberowego hasła; napisana przeze mnie funkcja po poprawieniu przez Wojtka mało przypomina oryginał ;), ale jeszcze widzę jakieś tam podobieństwo do tego co wyklikałem w vim'ie. (ha! widzisz GoTaR? Już nie trzeba ręcznie formatować xml'a :-))
Do tego wszystkiego zgodziłem się napisać jutro autoconnect/reconnect. Pewnie po przemaglowaniu przez elluinka moja implementacja zostanie zmieniona w 90%, ale liczy się, że coś tam robię. Lepiej to dla mnie - perla po roku nieużywania przecież zapomniałem :-(


Archived comments:

Kibiv GieKSy B-tów 2005-03-08 20:24:55

Ej siema ziomale jesteści kibicami GKS-U B-tów to piszcie na gg-8323052

Bez tytułu 3


No i wszystko jasne; wojtkowy ecurses.h jest za mądry jak na mojego slacka. Jak znajdę czas, to zrobię u siebie w systemie porządek i przeanalizuje sposób definiowania HAVE_NCURSES_H i HAVE_NCURSES_NCURSES_H. I dlaczego najwyraźniej żaden z nich nie jest znajdowany u mnie.

Ręczna zmiana ecurses.h na ncurses.h pozwoliła zakończyć kompilację. Ale nie linkowanie. Wywaliło się ono na kilkunastu symbolach z ncurses. Powód prozaiczny - brak -lncurses w linii poleceń gcc. Zapewne ma to związek z brakami w detekcji ncurses ;). Ręczne dopisanie -lncurses dało wynik średni - niemożność zlinkowania z powodu braków z dziedziny gg_*; jednak wyłączenie pluginu GaduGadu nie przejdzie jeszcze.


Archived comments:

wojtekka 2003-06-29 01:26:09

Khem, wiesz co? Tamten snapshot był naprawdę skopany. Poszedłem spać w środku pisania jakiejśtam funkcji. Jest już nowy, kolorowy, odlotowy. Błąd z SSLem też poprawiony.

Bez tytułu 2


Budowanie kolejnego, trzeciego, tym razem exclusiv snapshota ekg2:


$ ./configure - o, nie trzeba sobie generowac; swietnie
$ make

/usr/lib/gcc-lib/i486-slackware-linux/3.3/../../../../i486-slackware-linux/bin/ld: cannot find -lexpat
collect2: ld returned 1 exit status

taa. znowu linker nie moze sie dopatrzec bibliotek, mimo


$ locate libexpat.so.1.0
/usr/X11R6/lib/libexpat.so.1.0
$ locate libexpat.so.1.0 | grep /usr/X11R6/lib /etc/ld.so.c*
Binary file /etc/ld.so.cache matches
/etc/ld.so.conf:/usr/X11R6/lib

$ LDFLAGS="-L/usr/X11R6/lib" ./configure
$ make

gg.c: In function gg_session_handler_failure':<br/> gg.c:282: error: structure has no member namedssl'


Hmm, session_t faktycznie nie ma pola ssl. A co tam, do gg mam ekg1, zresztą GG ssie.

$ vim plugins/Makefile

i nie ma już problemów :)

$ make

In file included from main.c:33:
old.h:47: error: parse error before "WINDOW"

No i tyle na dzisiaj. U phantoma to samo. Nie chce mi sie juz siedziec nad tym, czas isc na wyklady BLUGu. :)

Disklajma: A, i żeby nie było nieporozumień: Wojtek jest świetnym programistą, ekg2 nie jest jeszcze oficjalnie upublicznione, więc ma prawo działać tylko na k ompie elluinka. Nikt do niego pretensji za to mieć nie może. Howgh!


Archived comments:

freetz 2003-06-28 15:47:42

ls -s libexpat.so.1.0 libexpat.so ldconfig :)

freetz 2003-06-28 16:10:27

s/ls/ln

zdzichuBG 2003-06-28 19:23:13

e-e $ ls -l `locate lib/libexpat.so` lrwxrwxrwx 1 root root 15 2003-04-17 18:09 /usr/X11R6/lib/libexpat.so -> libexpat.so.1.0 lrwxrwxrwx 1 root root 28 2003-05-31 19:41 /usr/X11R6/lib/libexpat.so.0 -> /usr/X11R6/lib/libexpat.so.1 lrwxrwxrwx 1 root root 15 2003-04-17 18:09 /usr/X11R6/lib/libexpat.so.1 -> libexpat.so.1.0 -rwxr-xr-x 1 root root 128269 2003-03-22 22:30 /usr/X11R6/lib/libexpat.so.1.0 lrwxrwxrwx 1 root root 28 2003-06-02 01:08 /usr/local/lib/libexpat.so.0 -> /usr/X11R6/lib/libexpat.so.1

freetz 2003-06-28 20:04:51

zamieszanie w slaku okrutne ;)

Tadaam


Pierwszy dobrowolny masohistyczny uzytkownik jabbera via ekg2! Nabieram wprawy w pisaniu raw xml'a :)


Archived comments:

jack 2003-06-26 22:11:01

A do bravo już napisałeś? ;) P.S. ;*~