ZrzutyO firmie Segway głośno zrobiło się blisko dekadę temu. Za sprawą skutera wynalezionego przez Deana Kamena, który miał zrobić rewolucję i zmienić sposób budowania miast. Wyszło jak zwykle, pierwsze miejsce na liście 50 najgorszych wynalazków i wypadnięcie z publicznej świadomości.

Żeby jeszcze raz znaleźć się na czołówkach gazet, firma wymyśliła sprytny manewr. Z klifu zrzucony został obecny (teraz już były) właściciel Segway Inc. Pozbywając się najmniej produktywnego* elementu (managementu), firma spowodowała, że znowu o niej mówią. Przynajmniej przez chwilę:

google trends segway

Skrajnie odmienną taktyką wykazuje się Oracle, po zakupieniu Sun Microsystems na początku tego roku. Z firmy znikają ludzie, którzy to wszystko stworzyli. Oracle straciło już ojca Javy – Goslinga. Odeszli odpowiedzialni za DTrace (Cantrell, Leventhal) i ZFS (Bonwick). Nie ma osób związanych z XML (Bray & Phipps; ten drugi miał stanowisko Chief Open Source Officer). Odszedł nawet Jens Axboe, zajmujący się podsystemem blokowym w Linuksie. Lista znikających jest długa i ciągle się powiększa, a o Oracle wcale nie słychać więcej. Pora wyrzucić wierchuszkę?

* jak w tym dowcipie o ludożercach:
Firma informatyczna zatrudniła 4 kanibali.
— Ok chlopaki jako informatycy będziecie zarabiać kupę forsy, możecie jeść w naszej kantynie, ale kolegów macie zostawić w spokoju. Ok?
— OK.
Po czterech tygodniach chłopaki lądują u prezesa na dywaniku…
— Chłopaki pracujecie super, jesteśmy bardzo zadowoleni, ale jest jeden problem. Brakuje nam sprzątaczki. Zniknęła bez śladu! Nie zjadł jej ktoś z was przypadkiem?
Kanibale:- My? Ależ skąd Sprzątaczka? Nic nie wiemy!
— OK. OK.
Chlopcy wyszli z gabinetu…
Szef kanibali:
— Chłopaki! Teraz szczerze! Kto zjadł sprzataczkę‽
Zgłasza się cichy, mały kolo:
— Ja szefie zjadłem…
Na to szef:
— Imbecylu! Pracujemy tu 4 tygodnie, zarabiamy kupę forsy, jemy sobie spokojnie szefów projektów, szefów wdrożeń, szefów supportu, tak żeby nikt się nie zorientował a Ty, idioto, musiałeś zjeść sprzątaczkę…?


Archived comments:

Szymon 2010-09-30 20:08:04

btw, kto dziś pamięta o DEC ? Sun pewnie też zniknie w niepamięci, taka kolej rzeczy...

a_patch 2010-10-01 17:34:45

I ATI już nie ma...

Comments


Comments powered by Disqus