Ciekawy okazNawet moja Babcia wie, że software z podejrzanych źródeł trzeba traktować z uwagą. Często bowiem oprogramowanie ze sklepu z promocjami Pana Bita Torrenta zawiera dodatki smakowe w rodzaju wirusów i trojanów. Taki bonus znaleziono niedawno w iWork '09, a potem został nim obdarzony Photoshop CS4. Reakcja niektórych internautów była dość… kuriozalna:

ksx4system:jak wielką skurwioną ścierą trzeba być żeby dodać do cracka od Photoshopa trojana?! #epicfail #wyraz #kurwa #photoshop

Aż chciałoby się zapytać, jak wielką skurwioną ścierą trzeba być żeby dodać piratować Photoshopa?! W dzisiejszych czasach niestety normalnym jest zaszywanie niespodzianek w wątpliwego pochodzenia oprogramowaniu. I nie pomogą najlepsze zabezpieczenia Mac OS X, jeśli użytkownik na pytanie ,,Czy zainstalować trojana?'' radośnie podaje hasło roota (bądź równoważnik). Wyobraźnię trzeba mieć. Osobne konto na niepewne oprogramowanie, jakąkolwiek politykę bezpieczeństa. I jakieś poczucie rzeczywistości. Miotanie gromów na osoby udostępniające software z naruszeniem licencji jest dziecinne, jeśli trojan szkodzi tylko ,,piratom''. Ignorowanie wszechobecnych informacji o zagrożeniu trojanemi również. I jeszcze jeden cytat:

ksx4system > leafnode: wiesz... niech sobie syfią na wingównie. Mac'a niech zostawią w spokoju...

Ech, znów chciałoby się mieć te 14 lat i żyć w nieświadomości, w swoim szklanym domku ,,mój system jest bezpieczny''.


Archived comments:

Piotr Konieczny 2009-01-26 22:21:40

Argh, robisz to samo co fanboje Apple... "I nie pomogą najlepsze zabezpieczenia Mac OS X, jeśli użytkownik na pytanie ,,Czy zainstalować trojana?'' radośnie podaje hasło roota (bądź równoważnik)"

Ja bedę bronił użytkowników przed argumentem: "podał hasło admina, to niech cierpi". Dlaczego? Bo instalacja prawie każdego softu na Apple prosi o hasło - user więc się tego spodziewa i nie podejrzewa w tym kroku żadnych złych intencji. Pisałem o tym u siebie dziś ;)

Co innego ściąganie z warezów - tu popieram w całej rozciągłości - trzeba nie mieć wyobraźni.

zdz 2009-01-26 22:25:58

Szczerze przyznam, że nie wiem jak wygląda instalacja na OS X. U mnie krzyczy o hasło, bo nie kazałem przyznać sobie uprawnień do instalacji na stałe. Krzyczy też bezwarunkowo przy próbie instalacji czegoś nie podpisanego zaufanym kluczem. No, ale nie ma chyba oficjalnych repo z warezami ;)

sziwan 2009-01-26 23:11:48

> ksx4system:jak wielką skurwioną ścierą trzeba być żeby dodać do cracka od Photoshopa trojana?!

Made my day.

LCF 2009-01-26 23:57:57

Zasadniczo spóźnione, najlepszego !

leafnode 2009-01-27 07:58:48

Ja "niech sobie syfią na wingównie" odebrałem nieco inaczej, a mianowicie że na Makówkach piracić można, więc niech crackerzy nie dodają trojanów, bo to świętokradztwo i niby czemu mieliby tak robić.

Comments


Comments powered by Disqus