Brickety-Seagate-brickMasz jakiś większy dysk Seagate? Lubisz swoje dane? To sprawdź, czy Twój dysk klasy średniej (Diamond 22), górnej (Barracuda 7200.11) lub near-line (Barracuda ES.2) nie jest nosicielem wadliwego firmware w wersji SD15. Pod Linuksem można to zrobić tak:

% cat /sys/block/sda/device/rev
SD1A

 bądź

# hdparm -I /dev/sda | grep Firmware
Firmware Revision: SD1A 

Dokładny spis modeli i linki do pobrania wersji SD1A (ponoć działajacej) znajdują się na stronie Supportu Seagate. Aktualizacja polega na nagraniu obrazu płyty, uruchomieniu z niej komputera i wybraniu dysku do uaktualnienia.

Niedopilnowanie może skończyć się nagłym zniknięciem dysku z listy wykrywanych urządzeń. Na stałe. A dysku niewidocznego nie można już zaktualizować. Ani skopiować z niego danych przed odesłaniem do serwisu.

Seagate pisze o small number dysków, których to dotyczy. Jednak do tej pory firma nie udostępniała firmware'u użytkownikom, tylko OEMom. Sam firmware również nie pojawił się na stronie Seagate od razu, wcześniej była prośba o kontakt z serwisem. Niektórzy odważni pobierali go ze stron The Pirate Bay, teraz jednak lepiej ściągnąć SD1A od producenta.

Widocznie częstość wystepowania usterki przewyższyła koszty serwisowania i obsługi dziesiątków (tysięcy?) zgłoszeń via strona supportowa.


Archived comments:

LCF 2009-01-27 00:05:19

Wcale nie takie mało spotykane. Przynajmniej 2-3 dyski podejrzewam, że padły mi właśnie z tego powodu, bo nagle i gwałtownie zakończyły swój żywot. Zazwyczaj coś się spali/zaczną rzygać błędami/coś stuka itd.

Tylko mi sprzedawca wymienił na nowe, a ja nie interesowałem się ich dalszą historią...

sznik 2009-01-27 00:05:37

Zły link.

Pod Windowsem jest jakiś szybki i miły sposób? ;)

zdz 2009-01-27 07:50:51

sznik: dzięki, już poprawiłem. Co do Windowsa nie wiem, nie używam.

Radiowiec 2009-01-27 12:10:53

Mam już zainstalowany firmware SD1A, dysk ST3500320AS działał (wcześniej na SD15) i nadal działa. A dysk już niewidoczny chyba też da się zaktualizować? Tym ustrojstwem do łączenia się przez port RS232? W każdym razie nie potrzebowałem aż tak kombinować, firmware dał się wgrać za pierwszym podejściem. Start systemu FreeDOS z płyty, której obraz Seagate udostępnił - może nie jest to miłe, ale szybkie - a dalej według instrukcji.

Comments


Comments powered by Disqus