Deweloperzy Fedory i Ubuntu, cześć 3.W ostatnim z rantów porównujących te dwie dystrybucje wskażę różnicę w podejściu ich deweloperów na przykładzie obsługi kamerek internetowych.

Duża część tych urządzeń obsługiwana jest przez sterownik nazwany gspca. Nieobecny (dotychczas) w jądrze Linux, utrzymywany jako zewnętrzna łatka. Ubuntu wzięło łatkę, dorzuciło do źródeł jądra, których używają i na tym się zainteresowanie skończyło.

gspca nie obejmuje wszystkich kamerek. Niektóre, tak jak moja, oparte są na układach firmy Microdia. I wymagają (na razie) innego sterownika. W Ubuntu: zgłoszony błąd. Odpowiedź Bena Collinsa (po kwartale): nie ma sterowników w Linuksie. Ze strony Ubuntu brak najmniejszego ruchu w stronę rozwiązania. Potem półtora roku ciszy ze strony dystrybucji i informacja od bota o automatycznej migracji buga.

Jak to wygląda w Fedorze? W nadchodzącej wersji 10 położono nacisk m. in. ma lepszą obsługę webkamerek. W związku z tym Hans de Goede zgłosił się do autorów gspca i pomógł im doprowadzić sterowniki do stanu umożliwiającego włączenie do jądra. Co też się stało, Linux 2.6.27 zawiera gspca2.

Hans nie spoczął na laurach i nawiązał kontakt z autorami sterownika microdia. Również w celu poprawienia jakości kodu i prawdopodobnie włączenia do gspca. Deweloperów Ubuntu nie było widać i wciąż nie ma.

Sterowniki są w jądrze, więc wszyscy, łącznie z Ubuntu dostaną je niejako za darmo. Odpada im również z głowy dostosowanie do kolejnych wersji Linuksa i troska o niedostateczną jakość. Canonical zazwyczaj tłumaczy się, że nie ma wystarczającej liczby deweloperów do dbania o Linuksa (zamiast tylko brania gotowych rzeczy). Nie zapowiada się na zmianę, wręcz przeciwnie. Fedora również podbiera pracowników z Canonical — Matthew Garrett, Kyle McMartin...


Archived comments:

Jajcuś 2008-08-20 09:38:51

No i?
Na tym polega Open Source, że nie każdy musi zajmować się wszystkim. W szczególności nie jest obowiązkiem twórców dystrybucji zatrudnianie męczenników, którzy będą zajmować się sterownikami do sprzętu którego twórcy mają użytkowników Linuksa w d...
A może po prostu ten Hans de Goede sam miał taką kamerkę, i zająłby się nią, niezależnie dla której dystrybucji by pracował? Założę się też, że i w Fedorze jest kupa rzeczy, które zrobili developerzy Ubuntu. Zresztą wiem, że jest tam parę usprawnień zrobionych przez developerów PLD i nikt nie ma zamiaru Fedory za to rozliczać.

l00natyk 2008-08-20 11:58:14

Jajcuś: niby jest tak jak mówisz ale Ubuntu ponoć celuje w ZU i jakoś tak wygląda jakby słabo się starali. Może faktycznie im takich panów Hansów brakuje co to potrafią i załatwią.

zdz 2008-08-20 13:19:12

Co do udziału PLD w community to jest on faktyczny. Widzę to np. po postach Patrysa na listach mailowych GNOME.
Ubuntu jest kreowane na wzorowa dystrybucję, a tak naprawdę niewiele z siebie daje. Zgłaszanymi bugami się w większości nie zajmują, bo nie mają ludzi od tego. Problemy użytkowników rozwiązują tylko, jeśli są one trywialne. Notką chciałem wskazać różnicę w podejściu deweloperów U i Fedory, którą uważam za jedną z najważniejszych sił napędowych Linuksa.

Zbiegiem okoliczności dzisiaj na LWN pojawił się artykuł ,,W obronie Ubuntu''.

sprae 2008-08-20 16:55:10

Ale masz problemy...
Fedora już jak to kiedyś napisałeś "ładnie" obsługuje te klawisze multimedialne laptopów (bez Ubuntowych hacków)?
Fedora będzie miała upstart.
Suse robi fajne proste aplikacje jak np. Tasque.
Takie pretensjonalne wypominanie jest chyba oznaką jakiejś frustracji.

salciarz 2008-08-29 23:28:24

hplip w Ubuntu - 2.8.2
hplip w Fedorze - 2.8.2
Drukarka (urz. wielofunkcyjne) HP LaserJet M1120 MFP.
Wsparcie dla mojej drukarki oficjalnie (od hplip) jest od wersji 8.2.4.

W Fedorze "wykrywa" drukarkę - przypisuje zły sterownik. Nie ma dobrego, aktualnego; nici z drukowania. W Ubuntu drukarka działa - przypisuje dobry sterownik, chociaż hplip nie ma go w tej wersji. Druk działa, ja zadowolony, bo rodzina przychodzi i tylko zabiera druk. Nie napiszę co by się działo gdybym im powiedział cos-w-wiadomo-jakim-stylu. Rodzinę nie obchodzi czy Ubuntu zastosowało jakieś hacki. Działa.

Próbowałem zainstalowac najnowszego hplipa, ale ma spieprzony instalator, więc biorę tylko dystrybucyjne binarki.

salciarz 2008-08-29 23:30:32

"Wsparcie dla mojej drukarki oficjalnie (od hplip) jest od wersji 8.2.4."

Oczywiście miało być 2.8.4; jak możesz to popraw.

Wawrzek z pracy 2008-09-02 12:19:51

Cos na obrone Ubunciarzy
http://lwn.net/Articles/294542/

l00natyk 2008-09-12 02:49:46

http://tech.slashdot.org/article.pl?sid=08/09/11/2228238&from=rss

A to niespodzianka :D Ciekaw jestem jeszcze cz to potwierdzone informacje czy zwykle gadanie.

Comments


Comments powered by Disqus