Jedna platformaZ zeszłotygodniowego szkolenia Novel/Veracomp wyniosłem bardzo ciekawą informację dotyczącą oferty serwerowych systemów operacyjnych Novella.

Dawno temu sieci lokalne i Novell NetWare były w zasadzie synonimami. Od tamtej pory sporo się zmieniło. Po zakupie SUSE Novell dał klientom wybór: dalej można było używać tych samych usług, ale pojawiły się dwa jądra do wyboru. Pod spodem NetWare 6.5 może znajdować się jądro Netware, albo Linux. Ten wybór skończy się z kolejną wersją — na sprzęcie działać będzie jedynie Linux. Ale usługi Netware dalej będą działać tak samo.

NetWare viX dostarczany będzie jako obraz maszyny wirtualnej Xen. W ten sposób Novell uwolni się od potrzeby pisania sterowników do nowego sprzętu (np. kontrolery SASowe) dla jądra NetWare. Sterowniki do Xen już mają, a ten się drastycznie nie będzie zmieniał. Zaś sterownikami do niewirtualnego sprzętu zajmować się będzie linuksowe community.

Ruch ten może wydawać się dziwny, ale po zastanowieniu widać jego sens. Kiedyś na pl.comp.os.advocacy padło stwierdzenie, że w przypadku awarii sprzętu utrzymującego przez lata jakiś krytyczny system nie będzie się opłacało naprawiać. Bo zamiast szukać dawno wycofanych z produkcji części, łatwiej będzie zaemulować cały stary komputer, z dokładnością do pojedyńczej bramki logicznej.

Producenci przeskoczyli ten etap — zaadoptowali specjalnie stworzoną maszynę wirtualną, która wszędzie jest taka sama. Novell już postarał się o windowsowe sterowniki dla Xen. Obecne Windowsy będą więc działać bez zmian na sprzęcie, którego jeszcze projektanci nie wymyślili, odgrodzone warstwą abstrakcji maszyny wirtualnej.

Co zaś ciekawsze, Xen jako taki stał się już praktycznie standardem wirtualizacji. Działa na Linuksach, niedługo na Solarisie. Microsoft zwleka w wydaniem Longhorn Servera, żeby dopracować kwestie wirtualizacji, tymczasem porozumiał się z XenSource w sprawie kompatybilności. Xen staje się więc ,,standardową'' platformą ,,sprzętową''. Pewnie doczekamy się czasów, gdy producenci sprzętu nie będą dawać sterowników do MS Windows, a jedynie do Linuksa działającego jako Xenowy hypervisor. A wcześniej NetWare będzie działać na Solarisie jak w warunkach naturalnych.

Xen jest dla mnie wzorcowym oprogramowanie klasy Enterprise. Wspierają go wielkie korporacje, niby działa, ale z włączeniem do jądra ma problemy. Bo prawie każdy audyt jego kodu wiąże się z wynajdywaniem kwiatków na miarę TheDailyWTF.


Archived comments:

lordmac 2007-02-23 08:48:20

Gdybyś był zainteresowany wirtualizacja pod Solarisem to Sun w najblizszym czasie organizuje konferencje na ten temat.
"Po co wirtualizować - Roadshow Sun"
http://pl.sun.com/sunnews/events/2007/roadshow/

zdz 2007-02-23 09:16:37

Wiem, zapisałem się już tydzień temu :)
Niemniej dzięki za informację, przyda się innym.

xpanure 2007-07-25 12:59:48

<a href="http://zuryxi.com">viwake</a> | [url=http://kizuru.com]saxyco[/url] | [link=http://vuturu.com]ruriho[/link] | http://sihiwe.com | hokuxa | [http://zikuny.com kohini]

Comments


Comments powered by Disqus