Nie będzie Firefoksa 3 dla LinuksaA dokładniej, prawdopodobobnie nie będzie oficjalnych uniwersalnych paczek prosto od Mozilli. Takie wnioski można wysnuć ze sprawdozdania z Firefox Summit 2006.

Na stronie pobierania linuksowcy dostaną do ściągnięcia gotowe paczki wzięte z popularnych dystrybucji. Panowie z Mozilli zaczynają powoli rozumieć, że we freeniksowym światku oprogramowanie instaluje się z repozytoriów swojego distro, czego nie rozumieli jeszcze półtora roku temu.

Mam nadzieję, że w końcu poprawią też swoje podejście do kwestii łatek bezpieczeństwa i nie bedą stroić fochów z byle powodu (mam na myśli sprawę IceWeasel). I może w końcu zaczną zauważać Linuksa i inne freeniksy, bo do tej pory zbytnio się nimi nie przejmowali.


Archived comments:

floorek 2006-11-20 16:22:26

Ale mam nadzieję, że źródła będą dostępne, żeby sobie samemu skompilować.

Green 2006-11-20 18:25:58

Moim zdaniem jest to krok w dobrą stronę. W tej chwili po wyjściu nowej wersji Firefoksa ludzie albo instalują ją z nieoficjalnych paczek dla swojej dystrybucji, albo nadal używają starszego wydania, obecnego w oficjalnych repozytoriach. Mało kto decyduje się na aktualizację z użyciem uniwersalnych archiwów dostępnych na stronach Mozilli. Jeśli miałby wszystko ręcznie wypakowywać i tworzyć symlinki, sięgnąłbym przynajmniej po Swiftfoksa.

@floorek
Będą, będą. Mozilla póki co nie ma zamiaru zmieniać licencji Firefoksa.

wojtekka 2006-11-20 23:34:52

To ja chyba jestem jakiś dziwny, bo od pierwszego milestone'a Mozilli, którego ściągnąłem, nie mam najmniejszego problemu z uniwersalnymi tarballami. No i mam pewność, że dostanę Firefoksa Firefoksa, a nie to, co wymyślili twórcy dystrybucji ;-)

Green 2006-11-21 19:48:38

@wojtekka
Oczywiście dostępne na stronach Mozilli archiwa są przygotowane profesjonalnie i zainstalowany z nich Firefox nie powinien sprawiać problemów. Kłopotliwa natomiast jest sama instalacja z ich użyciem.

Twórcy (a właściwie deweloperzy) dystrybucji do Firefoksa dostępnego w swoich repozytoriach dodają przeważnie tylko łatki bezpieczeństwa, które przesyłane są także Mozilli.

Comments


Comments powered by Disqus