Pióro (o napędzie jądrowym) już odłożyć czasW wakacje zaraz po maturze siedząc przy komputerze postanowiłem zajrzeć na kanał #linuxnews. Poznałem wtedy wesołą ekipę -- zwłaszcza majakę i pkota -- która zachęciła mnie do przyłączenia się do tłumaczenia Kernel Traffic na język polski.

Tłumaczyliśmy je z uporem przez kilka lat, czasami męcząc się niemiłosiernie, częściej nieźle się bawiąc. Przy żadnym innym projekcie nie zdarzyło mi się wrocić z sylwestrowej popijawy o 8 rano i siedzieć do 10, aby razem z shastą wydać kolejny numer :)

Treść KT była jednym ze źródeł stałego kącika z informacjami o jądrze, pisanego przez Majakę, a publikowanego przez miesięcznik Linux+. Fajnie było poprzypominać sobie niektóre numery KT, czytając artykuły Majaki i wyłapując zdania bardzo podobne do pisanych przez siebie kilkanaście tygodni wcześniej.

Znajmość z IRCa i wspólne tłumaczenia miały wpływ na to, że w końcu przejąłem rubrykę Jądro Linux od Mai. Najpierw trzy edycje napisaliśmy wspólnie, dwa lata temu w grudniu na górze strony w L+ pojawiło się moje nazwisko. I regularnie co miesiąc dalej się tam pojawia.

Ale już niedługo. Praca z uczelnią zabierają mi coraz więcej czasu, pisanie dyplomu też ma swoje wymagania. Dlatego kończę prowadzenie tej rubryki. W związku z tym przestanę również czytać LKML.

Pisanie newsów jądrowych zazwyczaj było dla mnie dobrą zabawą. Lubię przekazywać informacje o nowinkach. Cieszę się, gdy mogę kogoś z czegoś podszkolić. Wynajdywanie i wskazywanie perełek programistycznych sprawia mi niezłą satysfakcję. Ale tworzenie artykułów zaczęło się dla mnie stawać mordęgą. Ciężko jest zmusić się do kreatywnego myślenia, gdy na głowie dwa projektu, deadline na odesłanie artykułu jutro, a jądro linuksa znajduje się na ostatnim etapie przed wydaniem -- czyli przez ostatnie półtora miesiąca nie było w zasadzie żadnych ciekawych łatek i nie ma o czym pisać. Nie widzę sensu w męczeniu ludzi: siebie pisaniem, a Czytelników czytaniem kiepskiej jakości artykułu tworzonego na siłę.

Rubryka nie zniknie z L+. Przekazałem ją lremowi, który oprócz trzech imion ma sporo zapału do pisania. I jest na przeciwnym końcu studiów niż ja ;).


Archived comments:

jack 2006-11-15 09:28:53

Mam nadzieję, że to jest wstępniak do kolejnego numeru KT.

majaka 2006-11-15 18:16:37

Cienias... Tylko dwa lata wytrzymał :P
Ja przez te dwa lata nie przeczytałam chyba ani jednego postu z LKML, przestałam zaglądać na KernelTrap i LWN. Life goes on, po trzech latach comiesięcznej męki już naprawdę nie mogłam...

kuki 2006-11-16 10:56:37

pozdro panie zdzichu :] ja tez jestem na przeciwnym biegunie EiTu :] ehhh

lRem 2006-11-16 20:25:08

Chciałbym wrócić do czasów kiedy tylko po 2 projekty na raz miałem ;)

Ale za newsy kernelowe biorę się z optymizmem. Ciekawe ile wytrzymam...

Carstein 2006-11-21 12:45:12

Hej, kiedyś chyba jeden z wami tłumaczyłem na pingwinariach ...

cOyOte 2006-11-23 20:35:28

Kernel news był dla mnie jednym z 2 najlepszych działów w L+. L+ już nie kupuję bo jakieś 24 złote za max 10 ciekawych stron to za dużo.

zdzichu 2006-11-23 20:38:41

Dzięki Coyote, miło coś takiego usłyszeć :)

Comments


Comments powered by Disqus