AMD, ATI i inni -- czego się spodziewam w przyszłym rokuAMD w sierpniu br. zaczął sprzedawać ,,next generation'' Opterony. W tej chwili jest to lekko odświeżona linia zwykłych pierwotnych Opteronów, z obsługą pamięci DDR2. W związku z tym wprowadzono nową podstawkę. Socket F (1207) podobnie jak intelowy LGA775 przenosi nóżki z procesora do płyty głównej. Ciekawsze jednak jest to, że składa się z dwóch niesymetrycznych połówek, z różną liczbą wyprowadzeń i zapewne przeznaczonych do różnych celów. Łatwo znaleźć zdjęcia nowej podstawki. Ważna sprawa: AMD zapowiedziało, że procesory wprowadzone w przyszłym roku i następnych latach bedą również korzystać z Socket F. Tak więc płyty główne już dostępne dzisiaj są kompatybilne z czterordzeniowymi K8L.

W przyszłym roku pojawi się na rynku platforma AMD Torrenza. Opiera się na płytach wieloprocesorowych, w których zamiast części Opteronów włożone są koprocesory. Wykorzystuje ją IBM przy budowie superkomputera Roadrunner, składającego się z Opteronów i Cell jako koprocesorów. A ponieważ instaluje się je zamiast Opteronów, to koprocesory muszą mieć tę samą podstawkę -- Socket F.

AMD kupiło ATI, przejmując ich dział chipsetów i przede wszystkim kart graficznych. Pojawiły się spekulację, że za jakiś czas procesory AMD będą będa miały zintegrowane jeden lub więcej rdzeni graficznych.

Moim zdaniem Opterony pozostaną tylko CPU. Ale Torrenza pozwoli układ graficzny włożyć w miejsce kolejnego procesora. Przypuszczam, że w 2007 lub 2008 pojawi się nowa możliwość przy zakupie kart graficznych. W płycie głównej będą zintegrowane RAMDAC i wyjścia DVI/HDMI. Do dzisiaj dostępnych płyt będzie można dokupić zestandaryzowanego śledzia z wyprowadzeniami. Zamiast całej karty graficznej kupować się będzie sam układ z podstawką Socket F. VRAM znajdzie się w podstawowej pamięci komputera, a Radeon F będzie z niego korzystał samodzielnie, lub poprzez kontroler w CPU. Opterony na architekturze K8L mają bowiem o 33% więcej (4 zmiast 3) łączy HyperTransport, które mogą być wykorzystane przez układ graficzny. Dla wymagających opracowano też złącze HTX, umożliwiające wyprowadzenie HT na zewnętrzną kartę.

ZTCW, podobną architekturę z bezporśrednim dostępem chipa graficznego do pamięci ma Playstation 2.
To są moje spekulację. Za rok o tej porze będzie już wiadomo, czy trafnie przewidziałem plany AMD.


Archived comments:

rash 2006-10-15 13:36:56

A gdzie w tym wszystkim AM3?

zdzichu 2006-10-15 14:19:14

Gdzieś na desktopach. Czyli nudy.

rash 2006-10-15 14:20:06

AFAIR K8L będzie na AM3.

zdzichu 2006-10-15 14:22:54

Również. Tak samo jak K8 jest na 754/939/AM2 (zabawki) i 940/Socket F (stacje robocze/serwery), tak K8L będzie na Socket F oraz (po wykastrowaniu) na AM2/AM3.

Amd 2007-03-01 00:21:21

Amd

Some portions of this article sounds interesting. May be you have some links where I could read more about this topic?

Comments


Comments powered by Disqus