Dwa ciekawe klipyNa konferencji GUADEC 2005, która odbyła się już jakiś czas temu, jedna sesja poświęcona była tzw. Lighting Talks. Ich idea polegała na przedstawieniu danego programu czy też zagadnienia w ciągu pięciu minut. Ciekawi całości mogą ściągnąć całe nagranie, pozostałym proponuję dwa wycięte fragmenty:

{miniaturka}

Pierwszy pokazuje, jak można zastosować OpenGL w composition managerze. Widoczne są ogólnie znane przezroczyste okienka z cieniami. Na co warto zwrócić uwagę, to szybkość i płynność ich przemieszczania. Radzę też wyczekać do momentu, w którym prelegent zaczyna przełączać wirtualne desktopy!

{miniaturka}

W drugiej odsłonie mamy prezentację możliwości Mozilli z obsługą Canvas i SVG. Poza drobnymi problemami technicznymi i flicker bug zobaczyć możemy wpływanie JavaScriptem na SVG osadzony w XHTML. Ponownie pod koniec mamy rodzynek, tym razem w postaci użycia biblioteki Cairo do rysowania zarówno interfejsu Mozilli, jak i samej strony. I zastosowanie transformacji... jakiej? Prostej, ale nie powiem jakiej. Warto zobaczyć.

Obydwa filmiki zakodowane są jakimś MPEG-4 z dźwiękiem w mp3. Mają po ok. 19 MiB.

Comments


Comments powered by Disqus