KDE plans Google-like desktop searchTo co w tytule, już wszyscy wiedzą. Od paru miesięcy. Mało kto jednak wie - jak?

Oświadczenie KDEowców przetoczyło się przez większość serwisów newsowych w przeciągu kilku dni. Wzbudziło wiele komentarzy i nadziei, pomimo braku szczegółowych informacji. Takiego publicity nie ma Beagle, chociaż w przeciwieństwie do rozwiązania KDE jest już dostępny i nawet działa.

Beagle jednak nie jest ,,Google-like'' wyszukiwarką. Bo w tej chwili na desktopie się nie da. Siła Google leży w trafności zwracanych wyników. Trafność ta bierze się z oceny stron dokonywanej przez internautów, a dokładniej - z ilości linków prowadzących do danego fragmentu sieci. Podejście jest proste - więcej linków, więc więcej osób uznało stronę za godną uwagi, co przekłada się na ważność strony.

W komputerze się tak nie da. Nie mamy łączy i odnośników w sensie webowym. Dlatego nie można bezpośrednio zastosować do oceniania plików metody, która przeświadczyła o popularności Google. Nie można (na razie) osiągnąć jakości dużego G. Bo jak? Licząc, ile razy użytkownik kliknął na ikonkę reprezentującą dany plik?

Tajemnicza oferta KDE wydaje się jednak iść w dobrym kierunku. W CVSie widać zalążek Klink, czyli frameworku zbierającego metadane. I zapamiętującego połączenia między plikami, mailami, osobami i wszystkimi innymi obiektami.

Klink zapewni Otwartemu Desktopowi element potrzebny do wyszukiwania ,,Google-like''. Bo przecież dokument, z którego trzy razy skopiowaliśmy jakieś akapity do innych jest ważniejszy niż ten, z którego kopiowaliśmy raz. Email, który cytowaliśmy dwa razy i przesłaliśmy kumplowi poprzez klienta IM w czasie rozmowy o założeniach technicznych jest ważniejszy, niż email na który się nie powoływaliśmy.

Nie będzie wersji dla KDE3, dopiero czwórka umożliwi korzystanie z tego mechanizmu. Nie ma się co dziwić - wszechstronne gromadzenie metadanych wymaga ingerencji w każdą aplikację. To wymaga czasu. Dopracowanie wszystkich szczegółów też musi trochę zająć. Zainteresowanym polecam nagranie prezentacji Scotta Wheelera o planach dotyczących Klink.

Swoją drogą, roadmap Beagle w dalszym okresie też zakłada przechowywanie metadanych w jakiś sposób. Strona z pomysłami zawiera nawet szkice formatu, w jakim miałoby sie to odbywać.
Prawdopodobnie jednak KDE będzie miało działającą infrastrukturę wcześniej niż inne otwarte projekty.

(tak, wysłałem już swój tekst na Pingwinaria )


Archived comments:

Malin 2005-02-11 18:20:34

Link do pingwinariów Ci się zepsuł :-)

zdzichuBG 2005-02-11 18:35:27

Faktycznie. Poprawione.

Jam Łasica RF 2005-02-11 19:22:58

Na razie jest kio locate:/ i kfind z wyszukiwaniem w metadanych

pkot 2005-02-11 20:55:30

link do klink też jest zepsuty

zdzichuBG 2005-02-11 20:58:09

Idźcie się zajmować czymś pożytecznym, a nie klikacie we wszystko dookoła :-P

Comments


Comments powered by Disqus