Schronisko dla kart SDAktualizacja 2017-02: Kolega na reddicie wyżalił się z tym samym problemem. Poradzono mu… wyłączyć telefon i włączyć ponownie. I co? I po tym działa. WTF Android?


W Androidzie 6.0 pojawiła się opcja sformatowania karty SD w sposób rozszerzający wewnętrzną pamięć masową telefonu. Nazywa się to adoptable storage i działa(?) dosyć dziwnie.

Karta tak spreparowana przestaje być dostępna przez np. AirDroid. Niby jest podmountowana w /mnt/expand, ale wedle dokumentacji wgląd mają tam tylko aplikacje systemowe. Podłączenie przez kabelek (MTP) też nie pokazuje katalogu. Można tam przenieść enigmatycznie określone dane korzystając z opcji Przenieś aplikacje i dane w ustawieniach pamięci masowej, ale normalnego zarządzania i wgrywania np. audiobooków z laptopa nie da się zrobić.

Oczywiście istnieje możliwość rozszyfrowania karty po jej przełożeniu do komputera, ale poziom rzeźby wykracza poza wygodne korzystanie z telefonu. Wróciłem więc do karty sformatowanej po staremu – VFAT zamiast dm-crypt+ext4.

Na marginesie, jakby ktoś się dał nabrać na obietnice Chińczyków z Lenovo/Motorola że będą wypuszczać aktualizację do telefonów na bieżąco… bullshit. Aktualizację Moto G do Androida 5.0 ogłosili(!) we wrześniu 2014, a tak naprawdę pojawiła się w lutym 2015. Android 6.0 wyszedł w październiku 2015, na Moto G pojawił się pod koniec marca 2016. Pół roku za każdym razem, dystrybucje linuksowe w tym czasie całe nowe wersje są w stanie opracować i wydać.

Telefon kupiony w sklepie, więc żadnego zasłaniania się opóźnieniami po stronie pośrednika/telekoma być nie może.

Comments


Comments powered by Disqus