Więcej sprywatyzować się nie da?Stany Zjednoczone Ameryki to ten dziwny kraj, który co jakiś czas zaskakuje pomysłami, na które nie wpadłby nawet Związek Radziecki.

Jakiś czas temu myślałem, że sprywatyzowanie więzień to jakiś żart. Jednak nie. Pierwsze było co prawda UK, ale dopiero USA rozkręciło to w duży biznes. Z więziennictwa zrobili tak dochodowy interes, że nawet sędziowe zaczęli dostawać łapówki za kierowanie skazanych do więzień i poprawczaków.

Podobnie z wojskiem. Private Military Company zaczęły się w UK, a rozkwitły za oceanem. Stoją za tyloma skandalami, że co kilka lat robią rebranding – wystarczy przypomnieć Blackwater/Xe/Academi/Constellis czy jak oni się teraz nazywają.

W mijającym tygodniu zaskoczył mnie felieton w Ars Technica dot. kontroli operacyjnej. U nas sprawę reguluje Prawo Telekomunikacjne w serii arykułów 180 i np. Ustawa o Policji w art. 20c. Za wielką wodą jest to CALEA. O ile u nas tymi kwestiami zajmują się służby (i część gastronomii), to w USA sprywatyzowano również podsłuchy. Firmy oficjalnie zajmują się pomaganiem małym ISP, których nie stać na infrastrukturę inwigilacyjną (takie np. AT&T radzi sobie samo, ale co roku fakturuje CIA na ponad 10 mln dolarów za tę usługę). Faktem jest jednak, że formacje broniące prawa outsource'ują podsłuchiwanie do prywatnych spółek.

Jak to się może rozwinąć? Zapraszam do obejrzenia krótkometrażówki sci-fi pt. From future with love.


Archived comments:

Sigvatr 2014-09-06 18:38:26

> Jak to się może rozwinąć? Zapraszam do obejrzenia krótkometrażówki sci-fi pt. From future with love.

Fantastyczny ten filmik. Co prawda, chyba powinien skończyć się w momencie, kiedy główny bohater krzyczy "all clear":P Bo potem to nie wiadomo co się dzieje. I te diody - skąd to przekonanie, że w przyszłości będziemy sobie na zbrojach diody wstawiać? No, ale i tak filmik jest genialny.
Nawet muzykę zapożyczyli z Fallouta:)

torero 2014-09-08 08:38:42

> Podobnie z wojskiem. Private Military Company zaczęły się w UK, a rozkwitły za oceanem. Stoją za tyloma skandalami, że co kilka lat robią rebranding – wystarczy przypomnieć Blackwater/Xe/Academi/Constellis czy jak oni się teraz nazywają.

Ojtam, [wcale się nie zaczęło](https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojsko_najemne). Co do reszty... cóż, czasy mamy takie, że widać prędzej można doczekać się prywatyzacji więziennictwa i resortów siłowych, niż powszechnej oświaty czy służby zdrowia...

Comments


Comments powered by Disqus