Opcja nuklearna we Wspólnocie Mieszkaniowej



Na uporczywych dłużników Wspólnota Mieszkaniowa ma dosyć drastyczne rozwiązanie. Na podstawie art. 16 UoWL można sprzedać mieszkanie takiego delikwenta i z przychodu pokryć dług. Opcja ma taki kaliber, że nawet Trybunał Konstytucyjny ją rozpatrywał. I uznał, że jest zgodna z Konstytucją.

Przy okazji jednak pojawiła się informacja, że trwają prace nad nowelizacją wspomnianej Ustawy. W sposób zakamuflowany, podczepione pod zupełnie niezwiązane Prawo Spółdzielcze, proponowane zmiany (Art. 44 str. 16) przekształcają opcję z nuklearnej w termonuklearną.

Po pierwsze, zwiększenie dostępności. Obecnie procedurę inicjuje uchwała wspólnoty. Uchwały mają to do siebie, że trudno zebrać podpisy większości właścicieli. Po zmianach, każdy współwłaściciel, któremu nie podoba się płacenie za dłużnika, będzie mógł wszcząć procedurę.

Po drugie, wystarczy półroczne zaleganie z opłatami. Z jednej strony próg jest dobry, bo obecnie nie ma żadnego zdefiniowanego i sądy często oddalają powództwa. Z drugiej strony, opłaty za 6 miesięcy to 1 - 1,5% wartości mieszkania. Zdecydowanie za mało na licytację.

I po trzecie, już nie tylko długi mają być powodem licytacji. Również zakłócanie spokoju i bycie uciążliwym dla innych. Jakby artykuł 51. Kodeksu Wykroczeń nie wystarczał. Takie uwarunkowanie licytacji jest grubym przegięciem ze strony ustawodawcy.

Z kolei następny podpunkt trochę wyjaśnia intencję zmian. Wymuszone wyłączenie lokali wskazuje, że chodziło głównie o deweloperów, którzy np. uchylają się od opłat za niesprzedane mieszkania. Jednak to tylko zgadywanka, a same przepisy dotyczą wszystkich współwłaścicieli. Interes i zawartość portfela kilkudziesięciu właścicieli są dla mnie ważniejsze, niż portfel pojedynczego dłużnika, niemniej mam wrażenie, że szykuje się kolejny legislacyjny bubel.


Archived comments:

Sigvatr 2013-07-31 17:18:26

Ale kto kupi mieszkanie z mieszkańcem do wyeksmitowania, co jest dość karkołomnym zajęciem:)

sprae 2013-07-31 21:01:27

Sigvatr: Są specjalni sublokatorzy, którzy utrudniają życie takim ludziom.

Sigvatr 2013-08-01 16:59:56

To to jest zawód? A ja głupi na studia chciałem iść!

sprae 2013-08-02 05:05:41

Studenci to amatorzy. Zawodowy sublokator musi być bardziej pojechany ;-)

Comments


Comments powered by Disqus