P61107: dygresja na jeden przewódOstatnio w ramach hobby zlutowałem interfejs rs232-1wire. Magistrala 1wire jak sama nazwa wskazuje wymaga dwóch kabelków (GND i dane). Reszta elementów to gniazdko DB9 i kilka drobiazgów, łączna cena elementów nie przekracza 2zł.

Po podłączeniu z jednej strony czujki temperatury DS18B20, a z drugiej komputera, zaczęły się schody. digitemp był stanie wykryć czujnik, ale odczyty zwracały błąd - 85°C, wskazujący na problem z zasilaniem. Dla testu zrobiłem też paczkę z owfs. Zachowanie identyczne, a do tego po fakcie znalazłem w źródłach gotowy .spec dla RPM.

Mam więc zagwodzkę, którą nie wiem już z której strony ugryźć.

Problemem wydaje mi się interfejs RS232. Nie mam w posiadaniu komputerów z fizycznie obecnym tym portem, mam dwie przejściówki USB-RS232. Zasilanie USB to 5V, chińskie przetworniki mogą nie być w stanie wytworzyć potrzebnego dla RS232 ±15V. Do tego jedna z przejściówek pluje do logów:

ftdi_sio ttyUSB0: CSIZE was set but not CS7-CS8

Jedynym odstępstwem od schematu, jaki zrobiłem, było zastosowanie równolegle dwóch rezystorów 3k3Ω zamiast jednego 1k5Ω. Inna opcja, która mi zostaje, to zrobienie odrobinę bardziej skomplikowanego układu z tranzystorami i wyprowadzonym zasilaniem. Tylko ta opcja a) wymaga pociągnięcia 3 przewodów dla obsługi 1wire; b) psuje mi koncepcję.

Otóż wetknięcie czujnika temperatury w nieużywany gniazdka sieciowe w każdym pokoju to nie problem. Gorzej, że zaczyna mi brakować przewodów do mojego urządzenia wyniesionego. Mam w punkcie docelowym wyprowadzoną pojedyńczą skrętkę. Raspi ma interfejs ethernetowy 100MBps, więc do pracy wystarczą dwie pary. Kolejną parę planuję wykorzystać na doprowadzenie zasilania. Zostają dwa przewody, idealne na 1wire zasilany pasożytniczo. O jeden przewód za mało na doprowadzenie dedykowanego prądu.

A ta cała dygresja sprowadza się do tego, że sprzęg optyczny w P61107 jest w całości zasilany pasożytniczo z RS232. Jeśli przejściówka USB nie będzie w stanie poprawnie go zasilić, to w zasadzie wdepnąłem w ślepy zaułek.


Archived comments:

sprae 2012-09-16 20:48:27

Może dokup Arduino zamiast tych konwerterów USB/COM. Albo zrób obsługę 1-Wire na jakimś ATTiny.
Bo nie wiem jakie te konwertery mają czas reakcji na ustawianie sygnałów DTR.

zdz 2012-09-17 21:40:51

Hm, z pożyczonym DS9490 (1wire na USB) wszystko wydaje się działać nienagannie. To niestety nic nie daje w przypadku jeśli te przejściówki USB nie dadzą rady z _właściwym układem_.

Comments


Comments powered by Disqus