Thunderbolt na płytach głównych to Thunderbolt na Windows?Prawie półtorej dekady braku większej styczności z platformą MS Windows spowodowało, że zupełnie nie kojarzy mi się ona z komputerami określanymi jako PC. Opowieści o wyglądzie Windows 7 czy 8 mają dla mnie posmak wizyty w zoo. Owszem, gdzieśtam żyją antylopy i żyrafy, ale codziennie życie wygląda zupełnie inaczej.

Analogicznie z obsługą hardware. A kiedyś przecież prezentacja obsługi USB przez Windows była równoznaczna z prezentacją możliwości samego USB! Śledziło się newsy o zmianach czynionych przez Microsoft i oglądało obrazki z wersji testowych z odczuciem zerkania w przyszłość.

Zarysowanie się w społecznej świadomości Mac OS X i rozszerzenie rynków, na którym Microsoft nie dominuje (tablety, komórki, urządzenie wbudowane)... zanika zależność sprzętu od konkretnego systemu operacyjnego. Nowe technologie nie pojawiają się dopiero wtedy, gdy Windows ma do nich sterowniki.

Obecnie dziwnie mi się odbiera szum typu w 2012 Thunderbolt będzie szeroko obsługiwany. No jak, przecież obsługa TB była już rok temu, teraz pora zająć się ciekawszymi, nowszymi rzeczami (np. 802.11ac). Thunderbolt w Linuksie po prostu działa, nie ma nad czym się zastanawiać. Podobnie jak z USB3.0. Nota bene, cztery lata po wprowadzeniu standardu, obecny Windows nadal nie obsługuje go sam z siebie.


Archived comments:

sprae 2012-06-18 18:33:20

Jeśli chodzi o Metro, to tu jest ładnie i jasno wytłumaczone z czego ono czerpie. http://channel9.msdn.com/Series/Projektowanie-aplikacji-w-stylu-Metro/Czym-jest-Metro--Projektowanie-aplikacji-w-stylu-Metro-cz-3
Równie dobrze mógłbyś pokazać paski narzędziowe jakiś starszych aplikacji i porównać z tym co zapodałeś.

Co do hardware to Windows nie było nigdy nadzwyczaj szybkie w jego implementacji. Chodzi o taka dogłębną, a nie tylko żeby działało. Bo tyle to zapewni każdy producent.
To samo było z x86-64. Linux obsługiwał praktycznie od początku, ale dopiero teraz zaczyna mieć to sens. Zarówno wydajnościowy jak i optymalny.
Każdy system ma jakieś syfy. Niektóre z nich wychodzą np. w Androidzie. Co potwierdził nawet Intel. Linux ma tą zaletę, że jest gruntownie przetestowany taki jaki jest, mając przy tym duże możliwości i dlatego warto go wkładać w różne specjalizowane urządzenia bardziej niż jakiś RTOS czy BSD.

darkjames 2012-06-18 22:18:55

x86-64? x86-x32 jest teraz na topie :)

z 2012-06-19 09:20:08

darkjames: x86-32 jest na topie chyba pośród gentoowców. Intelowa zabawka, dla słabo wyposażonych andoridowych telefonów na x86.

Comments


Comments powered by Disqus