RimshotResearch In Motion to firma będąca producentem telefonów marki Blackberry i właścicielem systemu QNX. Blackberry nie są u nas popularne, za to po drugiej stronie oceanu zajmują pierwsze miejsce (ponad 40%) na „rynku smartfonów”, przed Apple (24%) i Windows Mobile z Androidami (po 13%).

Blackberry są tak kochane m.in. dlatego, że są postrzegane jako bezpieczne. RIM na swoich kolorowych stronach pisze Data remains encrypted in transit and is never decrypted outside of the corporate firewall.

Nie spodobało się to kilku krajom arabskim, które na początku tego miesiąca zgodnie oznajmiły, że noszą się z zamiarem zakazania używania BB na swoim terenie. Bez kozery oznajmując, że z powodu nieumiejętności podsłuchiwania.

RIM został postawiony przed wagą, gdzie na jednej szalce leżała kasa od 700 tys. abonentów, z drugiej strony — reputacja i opinia bezpiecznej platformy. Wybór kanadyjczyków? BlackBerry maker tests three Saudi servers.

Zagranie z wizerunkowego punktu widzenia bardzo złe. Ale jakiego PR oczekiwać po firmie, która portal z ofertami pracy nazwała rim.jobs? RIM assures its customers that it is committed to continue delivering highly secure and innovative products that satisfy the needs of both customers and governments. Zwłaszcza governments. A jak nie potrafią podsłuchiwać mając serwery u siebie, to RIM wyciągnie pomocną dłoń, na której poda klucze szyfrujące.

Często słyszy się argument: jeśli nie ma się nic na sumieniu, to nie ma co ukrywać. Dedykuję go organizacjom wojskowym, których dokumenty bywają na WikiLeaks.


Archived comments:

DeHa 2010-08-22 22:08:18

"All your base are belong to us", chciałoby się rzec. Apple prawdopodobnie powiedziałby w takiej sytuacji, że to dla dobra klientów i zapewnienia wysokiej jakości świadczonych usług w wielu krajach świata...

h. 2010-08-27 00:28:57

Nie wiem, dlaczego Cie to dziwi? :) PS: Podobnie zrobili rowniez dla Indii - obiecali dostarczac informacje "na zadanie". Dodatkowo warto nadmienic iz sluzby uzywajace BB, maja jego specjalna wersje oraz wlasne serwery BES. Sporo korporacji rowniez posiada swoje serwery BES, takze warto nadmienic iz zagrozeni sa standardowi uzytkownicy.

Comments


Comments powered by Disqus