Krótki instruktaż systemd: cele i migawkiRTFM: systemd.target, systemd.snapshot

Do śmieci: runlevele

Cele są stosunkowo bezmięsnym typem jednostki. Ich głównym zadaniem jest zbieranie zależności dla jednostek reprezentujących konkretny poziom funkcjonalności systemu. Przykładowo, multi-user.target pozwala na pracę wielu użytkowników — dostępne są konsole tekstowe i możliwość logowania się po sieci. graphical.target zbiera usługi potrzebne do pracy graficznej i wymaga uruchomienia graficznego zarządcy logowania.

Domyślnie, przy starciesystemd aktywuje default.target. Jest to w założeniu link symboliczny do odpowiedniego celu, np. graphical.target. W bardzo dużym przybliżeniu odpowiada staremu ustawieniu inittdefault z pliku /etc/inittab.

Cele mają zapewniać pewien zestaw funkcji i obsługi sprzętu. Przykładowo, urządzenie typu czytnik smartcard żąda aktywacji smartcard.target. Ten z kolei w zależnościach demona pcscd i inne usługi przydatne w tej sytuacji. Jednocześnie może być aktywnych kilka celi, o ile mają niewykluczające się zależności.

W każdej chwili działania systemu można zrobić migawkę aktualnie aktywnych jednostek. Powrót to tego punktu działania systemu uzyskujemy poleceniem systemctl isolate [UNIT]. Aktywowane zostaną jednostki działające w momencie zrobienia migawki, pozostałe zostaną wyłączone. Odkrycie praktycznego zastosowania tego mechanizmu czeka jeszcze na uwagę badaczy.

Poprzednio: Usługi; Następnie: Gniazdka.


Archived comments:

Marcy 2012-05-01 12:59:59

This is the only time I've been to your website. Thanks for explaining more details.

Comments


Comments powered by Disqus