Poprzewidujmy sobie trochęNotka trochę robocza, o Sunie.
Przy okazji premiery nowych Xeonów w tym tygodniu pojawiło się na sieci takie zdjęcie sunowego sprzętu:

[nowy serwer]
zdjęcie znalezione na http://blogs.zdnet.com/Ou/?p=730.

Co widać? Serwer 2U wysokości. W środku 4 procesory (quadcore, razem 16 rdzeni) i szufladka z 32 gniazdami DIMM (do 256 GB RAM). Oficjalnie ten serwer nie ma jeszcze nawet oznaczenia. Spodziewam się, że zostanie przedstawiony w przyszłym tygodniu, po poniedziałkowej premierze nowych Opteronów.

Maszyna ta wpisuje się między obecne teraz x4200 (2 CPU dual core, 2U) i x4600 (8 CPU dual core, 4U). Podejrzewam, że dostępne będą wersje z Xeonami i Opteronami. I w końcu na emeryturę będzie mogła odejść wysłużona v40z (4 CPU dual core, 3U), która nijak nie pasuje do bieżącej linii serwerów Sun, jednak jest jedynym serwerem z 4 CPU. Zresztą już kilkakrotnie przesuwany był termin zakończenia jej sprzedaży, aktualnie to można ją nabyć do końca tego roku. Ale więcej przedłużeń się nie spodziewam, v20z wyleciała z cennika szybciutko po pojawieniu się opteronowych serwerków zaprojektowanych przez samego Suna.

Update: Opteronowa wersja tego serwera ma na dodatkowej szufladce dwa procesory i ich pamięć:

[nowy serwer Opteron]
16 rdzeni w 2U, mniam. Zdjęcie z http://theinquirer.net/?article=42293

Update 2: na oryginalnej fotce był SunFire X4450. Do towarzystwa ma dwusocketowy 1U SunFire X4150. Wersję z Opteronami roboczo nazwę sobie SunFire X4400.


Archived comments:

Jajcus 2007-09-11 09:25:15

Ale v20z fajne było... w tych nowszych jest chipset nVidii... fuuuj! ;-)
A tak serio, to trudno mi porównywać, bo v20z bawiłem się dawno, a teraz nawet nie wiem czym się bawię (maszyny w Amsterdamie, ja mam tylko system i aplikacje na tym postawić, HA). Tylko jedno mi się w v20z na pewno bardziej podobało: konsolowy interfejs SP. Ten nowy przez konsolę szeregową i SSH wydaje się jakoś mniej używalny, a zarządzanie serwerem przez HTTP i Javę... jakoś mnie odrzuca (chociaż wygląda ładnie i prawie działa).

Comments


Comments powered by Disqus