Gotta love the flowBardzo lubię ten stan, w który wpadam przy dłuższym programowaniu. Kod pojawia się praktycznie sam, ja myślę w kategoriach wyższych niż pojedyncze funkcje. I te wspaniałe trudności z zakończeniem. Układam sobie plan na jutro — zimplemetuję to, to i to. Automatycznie zaczynam myśleć jak to zaimplementować i postanawiam zapisać sobie nazwy funkcji, żeby nie zapomnieć. Pisząc ten nazwy dobrze jest od razu podać parametry. Jak już mam prototypy, to notuję co chcę zrobić z parametrami. Notuję od razu w kodzie. I w ten sposób godzinę później mam zaimplementowane wszystko, co chciałem zrobić na drugi dzień. Wystarczy otworzyć edytor i zacząć pisać.

Albo zaczynam od napisania komentarzy wyznaczających granicę kolejnych etapów działania funkcji. I znów, między komentarzami zaczynam dodawać skrawki kodu. Jest ich coraz więcej, i więcej, aż w końcu nie trzeba nic dodawać. Najczęściej zdarza mi się przy pisaniu w Pythonie i w C. Przy PHPowaniu bardzo rzadko, przy Javie nigdy.

A jak już się oderwę to nie mogę zasnąć, bo w myślach wciąż krążą funkcje, obiekty i pomysły. Zacząłem to spisywać w notatniku, kolejny dzień zaczynam od włączenia laptopa i implementacji rzeczy z kartki w kodzie. A z .pdf'a patrzą na mnie 24 strony dyplomu.


Archived comments:

DoomHammer 2007-08-27 11:12:10

Patrzą z wyrzutem, jak się domyślam?

Xyr 2007-08-27 11:32:17

To mi przypomniało o http://www.ccil.org/jargon/jargon_toc.html. Tam piszą:

hack mode /n./

1. What one is in when hacking, of course. 2. More specifically, a Zen-like state of total focus on The Problem that may be achieved when one is hacking (this is why every good hacker is part mystic). Ability to enter such concentration at will correlates strongly with wizardliness; it is one of the most important skills learned during larval stage. Sometimes amplified as `deep hack mode'.

Leeloo 2007-09-13 11:20:04

Hm.. jako nałogowa graczka od 1.5 roku w jedną grę widzę zatrważające podobieństwa jak tylko zmienie pare słów w Twoim tekście, ot takie szczególiki jak: programowanie -> granie; kod -> exp i pare innych...
<chowa się pod stół>

Comments


Comments powered by Disqus