Hack-migracjaOstatni z wpisów o wirtualizacji na razie. Migracja ,,na żywo'' pozwala przenieść działającą maszynę wirtualną na inną maszynę fizyczną w czasie pracy. Ma to Xen, ma to VMware (VMotion), ma też KVM. W przypadku tego ostatniego istnieje bardzo ciekawa właściwość.

KVM działa w oparciu o QEMU. QEMU został napisany celem emulowania całości komputera -- urządzeń I/O, wideo, procesora. KVM pozwala na używanie fizycznego procesora zamiast emulacji, co daje zadowalającą prędkość działania.

Migracja w wymienionych rozwiązaniach musi mieć miejsce na taką samą architekturę sprzętową, jak oryginalna maszyna. Nie ma takiego ograniczenia w KVM. Maszynę wirtualną będzie można zmigrować (link dla świata zostanie udostępniony za tydzień, sorry) na dowolną platformę, gdzie działa QEMU. W przypadku różnic w CPU po prostu włączy się emulacja procesora, czyli samo meritum istnienia QEMU. Maszyna wirtualna będzie działała przeraźliwie wolno, ale będzie! Możliwe więc będzie chwilowe przeniesienie VMów z x86 na jakieś SPARCi czy PowerPC. Wasz Xen tego nie potrafi ;)

Xen zaś, jak dowiedziałem się na sunowym roadshow, nie będzie działal na SPARCach, bo jest zbyt x86-centryczny.


Archived comments:

psz 2007-03-07 20:49:16

Może i Xen tego nie potrafi, ale zastanówmy się, czy rzeczywiście musi.

Osobiście, gdybym miał stawiać armię maszyn do robienia wirtualek, to wybrałbym sprzęt jak najbardziej podobny, aby zmniejszyć koszty konserwacji i dostosowania software'u. To oczywiste, że zapasowe hosty byłyby w tej samej architekturze, co maszyny podstawowe.

Nie przeczę, że emulacja CPU w locie nikomu się nie przyda, jednak zastosowanie tego widzę ograniczone.

zdz 2007-03-07 20:50:52

Owszem. Stąd "hack" w tytule notki. KVM i Xen różnią się trochę w założeniach (lekkość vs. wielosystemowość), więc i zastosowań można się spodziewać różnych.

lordmac 2007-03-08 09:34:29

Jak juz sie pochwaliles ze byles na roadshow to powiedz czy warto isc ?

zdz 2007-03-08 18:13:48

Warto (o ile jeszcze zdążysz się zapisać). Poza Oraclem wszystkie prezentacje były merytorycznie ciekawe.

lordmac 2007-03-09 08:05:43

Ja juz sie dawno zapisalem - teraz tylko sie upewniam czy warto sie wybrac :)

neolord 2008-05-08 20:44:14

XEN x86-centryczny - ciekawe :) bo na Mainframie (architektura z) działa :)

Comments


Comments powered by Disqus