Mini-riwju: Firefox 2.0 betaPo trzech dniach używania poznałem najważniejsze cechy bety nowego Firefoksa. Najważniejsze, a nie jakieś śmieszno-żałosne ,,zabezpieczenia antyphishingowe'' czy pierdółki typu mikropodsumowania.

  • Ctrl-w nie zamyka okna wraz z ostatnią zakładką; nie zostanie to poprawione, ponieważ This is intended behaviour. Jest to nawet jakoś uargumentowane, ale totalnie psuje flow przy moim trybie pracy z wialozakładkowymi oknami jednorazowego użytku;
  • strzałki do przesuwania kart oczywiście wkurzają niemiłosiernie i powodują zwiększone używanie kombinacji Ctrl-Shift-W; można je wyłączyć jakimś kryptycznym kluczem w rejestrze about:config;
  • wbudowana obsługa sesji albo nie działa, albo nie jest tym, za co zwykliśmy uważać za przywracanie sesji. Na szczęście nieoceniony Session Saver pl współpracuje z tą wersją Firefoksa.
  • menu wyszukiwarek zostało wydzielone do osobnego przycisku, marnującego miejsce. Tym samym ikona wyszukiwarki stała się nieaktywnym ozdobnikiem;
  • Update: type-ahead find nie otwiera pełnego paska wyszukiwania, tylko jakąś wykastrowaną wersję, bez możliwości podświetlania czy szukania tam i z powrotem; trzeba dodatkowo Ctrl-f nacisnąć. Argh! Jak tylko wrócę ze spaceru, zgłoszę buga
  • ;

Ogólnie zmiany wyglądają mniej więcej tak, jak powinna wyglądać wersja 1.6 Firefoksa. I nic więcej. Nie 2.0.

I jeszcze rodzynka na koniec. Wiadomo, że Firefox Memory Leak is a Feature. W podobny sposób deweloperzy zajmują się zwiększaniem szybkości działania przeglądarki:

[zrzut]

Archived comments:

ehh 2006-07-17 22:15:18

A nie wiesz czy można zmienić akcje dla "backspace" bo jakoś przyzwyczajony jestem do cofania stron a nie przechodzenia wyżej?

zdzichuBG 2006-07-17 22:18:31

Oja, faktycznie to też zjebali. Zgłoś buga. To się nazywa feedback i na tym im zależy w trakcie testów.

ehh 2006-07-17 22:22:12

A ja myślałem że to feature bo to już jest od alfa1 (i już się prawie przyzwycziłem;p) :)

zdzichuBG 2006-07-17 22:24:56

Niby ficzer, imho blad: https://bugzilla.mozilla.org/show_bug.cgi?id=325541

smk 2006-07-17 22:57:30

Biedni ludzie skazani na Firefoksa...
Gecko jest fajny, ale z jakimś normalnym interface dookoła...

marcoos 2006-07-18 00:10:39

Co do strzałek na pasku kart - wcale nie jest powiedziane, że nie będzie zamiast nich czegoś innego.

M-Z 2006-07-19 21:37:21

"wbudowana obsługa sesji albo nie działa, albo nie jest tym, za co zwykliśmy uważać za przywracanie sesji."
Czyli jednak, wbrew zapewnieniom ewangelizatorów FF, że mała funkcjonalność jego podstawowej konfiguracji jest zamierzona, również Firefox obrasta w funkcjonalność. Teraz jeszcze czekamy na Memory Cache z prawdziwego zdarzenia i lekkość K-Meleona. ;)
"W podobny sposób deweloperzy zajmują się zwiększaniem szybkości działania przeglądarki:"
ROTFL

ms 2006-07-31 04:00:25

SessionSaver to pamiętam, że strasznie mulił Firefox'a - powyżej 30 tabów umierał nawet procek 3GHz. To było dawno, więc może coś się zmieniło. Ja jednak w międzyczasie poznałem jedyny jak dotąd wydajny SessionSaver - to ten zawarty w TabMixPlus (tzn. radzi sobie spokojnie z sesjami po 150 tabów), a jego dev-build odpala się podobno na 2.0. Ponadto, przynajmniej mnie, to samo rozszerzenie rozwiązuje problem przewijania się między tabami - tryb "multi-row" mam na myśli.

3ED 2006-07-31 14:00:06

ms: Tak zgadzam się że TabMixPlus to jedno z tych rozszerzeń które warto zainstalować.

Ogólnie to mi nowa filozofia zamykania tabów (kart!) całkowicie nie podchodzi.. to jest po prostu głupie i nie wygodne.
Co do tych sesji wbudowanych to rzeczywiście głupota żeby nie zrobić tego w pełni sprytnego z konfiguratorkiem..
Ale np. sprawdzanie pisowni - to mi się podoba! Spellbond jakoś mi nie działa, a google toolbara tylko do sprawdzania pisowni jakoś nie chce mi się instalować.. Szczególnie dla tego że robię mało błędów i literówek.

Comments


Comments powered by Disqus