I po UnixDays 2006Skończyły się już tegoroczne UnixDays. Mimo jednego zgrzytu organizacyjnego (poślizgi czasowe!) uważam je za bardzo udane.

Na pewno kontakt ze wszystkimi uniksowacami i kuluarowe rozmowy warte były poświęcenia tych dwóch dni. Można się było dowiedzieć rzeczy, dla których oficjalne kanały sa zamknięte. Myślę głównie o rozmowie z p. Robertem Prusem z Sun Microsystems. Oczywiście nie sposób też nie wspomnieć o prezentacjach prowadzonych przez pracowników Wirtualnej Polski, dających nie tylko solidną porcję wiedzy, ale również wgląd w funkcjonowanie pierwszego polskiego portalu internetowego. Obecny dyrektor pionu IT w WP, Wojciech Zwiefka, pozwolił pracownikom uchylić rąbka tajemnicy. W ten sposób ,,baza danych'' w systemie pocztowym stała się LDAPem, by po chwili ujawnić się jako Sun Directory Server.

Linuksowy SystemTap, omówiony przez Tomasza Potęgę, wcale nie wygląda w porównaniu z DTracem tak żałośnie, jak można przeczytać na sieci. Owszem, brakuje mu śledzenie userspace i sami autorzy odradzają stosowanie go na produkcji, ale już w tej chwili jego funkcjonalność jest niezła. Użytkownicy Fedora Core 5 mają SystemTap chyba nawet w standardzie.

Z kolei pracownik EMC Maciej Mianowski przedstawił ideę rozwiązań SAN i ich wsparcie w kilku systemach. Co miłe, o produktach swojej firmy nie mówił dużo, wręcz napomknął o nich. Omówił zaś dokładnie obsługę Fiber Channel w popularnych *niksach. Nie miał zbyt wiele czasu, więc po AIX i HP-UX jedynie się prześlizgnął, a nt. Linuksa miał nieaktualną wiedzę (udev pozwala już na persistent naming!), ale omówienie wsparcia w Solarisie bardzo mi się przydało. Ostatnio podłączając FC do Solarisa 10 poruszałem się trochę po omacku.

Robert Miłkowski przedstawił m.in. ZFS, czyli system plików + zarządzanie wolumenami + RAID + I/O scheduler + wygodne konfiguratory do tego wszystkiego.
ZFS dostępny jest w ramach OpenSolarisa od ponad pół roku. W oficjalnym Sun Solaris pojawi się za trzy tygodnie, w Sol 10 Upgrade 2. Oczywiście nie przeszkadza to Wirtualnej Polsce korzystać z niego na produkcji od dwóch lat. Poczta WP została na niego przestawiona w tym tygodniu.

O samej poczcie również można się było dowiedzieć kilku spraw. WP oferuje skrzynki 3GB, ale jak można się było dowiedzieć średnia objętość skrzynki to okolice 100 MB. Przy 4 mln aktywnych skrzynek (z których liczono tę średnią) daje to ok. 400 TB żywych danych pocztowych. Pojedynczej kopii, a uwzględnić należy pewną nadmiarowość. Podejrzewam więc, że pamięć masowa przeznaczona na pocztę WP ma sporo ponad 1 petabajt. I to żywych danych, do których dostęp musi byc natychmiastowy, więc nie można trzymać ich na taśmach.

Ogólnie impreza bardzo na plus. Nawet zostałem rozpoznany :). Może w przyszłym roku Onet będzie miał na tyle jaj, żeby pojawić się i przestawić swoje rozwiązania. WP się nie wstydziła.

Prezentacje z konferencji.

Comments


Comments powered by Disqus