Temat zatwierdzony (prawie)Dzisiaj po rozmowie z dr N. uzyskałem w zasadzie zatwierdzenie tematu pracy magisterskiej, jaki sobie ubzdurałem. Prawie, bo dr N. nie zgadzza się na dyplomy dwuosobowe i w sumie po dzisiejszej rozmowie ja też się z nim zgadzam. Więc temat został zatwierdzony w obecnym kształcie jako temat dla mnie, natomiast jest jeszcze czas, żeby podzielić go na dwa aspekty i zrobić jako dwa dyplomy.

Ponieważ jestem na specjalności Systemy Teleinformatyczne, to temat oczywiście jest sieciowy. Moim pomysłem jest oparcie swarmingu systemu dystrybucji danych z natychmiastowym powiadamianiem. Zastosowanie? Szybko propagacja rzeczy typu aktualizacje paczek w distrach linuksowych, baz danych programów antywirusowych, wszelkich łatek. Również innych rzeczy które muszą znaleźć się szybko w miejscu docelowym i które obciążają łącza dystrybutora, jak np. odcinki serialu.

Ponieważ nie studiuję Informatyki, to czynności programistycznie ograniczyłem do sklejenie gotowych komponentów Pythonem. Do worka trafią:

  • implementacja protokołu wykorzystującego swarming - BitTorrent (napisany w Pythonie, oczywiście);
  • natychmiastowe powiadamianie o aktualizacjach - XMPP/PubSub (ew. w drugim dyplomie zastąpiony protokołem SIMPLE). Tu się przyda Jajcusiowe PyXMPP ;
  • dane o aktualizacjach zamknięte w RSS/ATOM;
  • Avahi, jako implementacja DNS-SD over mDNS celem maksymalnej autokonfiguracji całości (przynajmniej w LANie);

Cała moja wielka wizja jest zbyt rozległa jak na pisanie tutaj, mógłbym o niej opowiadać dość długo. Docelowo sam system ma być łatwy w konfiguracji, obsłudze i rozszerzaniu funkcjonalności. Modułowość ma ułatwić zastępowanie np. XMPP/PubSub przez ściąganie feedów z aktualizacjami przez HTTP - wymiana jedynie transportu, reszta bez zmian.

Do rozwiązania jeszcze paręnaście kwestii wymagających przemyśleń. Np. jak rozmieścić serwery XMPP z PubSubem tak, aby nie zabiło ich dwieście tysięcy klientów czekających na poprawki? Co z kontami? Może się ich pozbyć/losować? Cóż, czeka mnie (nas) dogłębne przeczytanie wszystkich RFC i różnych dyskusji. Mam na to jeszcze ponad 1,5 roku. A naprawdę w mojej głowie siedzi pomysł, który mam nadzieję jest sensowny. Testy to wykażą.

Przy okazji zdziwił mnie dr N., który rzuciwszy okiem na streszczenie powiedział O, widzę XMPP, czyli dawny Jabber. Nie podejrzewałem go o taką wiedzę, ale w końcu wysokiej klasy specjalista sieciowy nie na takich rzeczach się zna ;)

Comments


Comments powered by Disqus