Muzyka w tleZazwyczaj muzykę słucham robiąc coś. Odpalam $FAVOURITE_PLAYER na piątym pulpicie, włączam i wracam na pierwszy lub drugi do roboty. Problem pojawia się jak chce szybko zmienić kawałek na następny, wyłączyć albo spauzować. Uciążliwe jest przełączanie pulpitów w celu wykonania zaledwie jednego kliknięcia. Z problemem nie radzą sobie różnego rodzaju wtyczki ,,tray icon''. Po pierwsze naduzywają one obszar powiadamiania, po drugie kryją potrzebne funkcję w odległym o dodatkowe kliknięcie menu kontekstowym.

Trzymanie playerka daleko ogranicza również aspekty wizualne, a mianowicie wesoło skaczącą wizualizację tego co słyszę. Rozwiązanie jest proste: włączyć opcję ,,pokazuj na wszystkich pulpitach''. Ale z jednej strony powoduje to wizualny bałagan, z drugiej okienko $FAVOURITE_PLAYER znika pod innymi w krótkim czasie.

Na w pełni satysfakcjonujące rozwiązanie składają się dwa applety. Pierwszy to gxmms, który zapewnia przyciski Następny, poprzedni itd., możliwość przewijania oraz dodatkowo regulację głośności. Wbrew nazwie, działa poprawnie również z Beep Media Playerem, nie tylko z XMMS. Po najechaniu nań wskaźnikiem myszki pojawi się nawet tytuł odtwarzanej piosenki. Dodatkowo używa aktualnego themu GTK, więc wygląda jak reszta środowiska.

Drugim elementym, stanowiącym już tylko eye-candy, jest GAI Visual Audio. To jeden z appletów/dockletów korzystających z frameworku GAI. Razem z poprzednim prezentują się tak, nie zajmując zbyt wiele miejsca:

[img]

GAI Visual Audio wymaga instalacji wtyczki do XMMS. Dzięki zachęcia i wskazówkom Doomhammera, udało mi się przekonać tę wtyczkę do działania również z BMP.

Osoby nieprzekonane do tych dwóch odtwarzaczy mogą poszukać wśród odtwarzaczy zrecenzowanych przez da.killę.


Archived comments:

tuzi 2005-05-07 13:39:53

gxmms jest świetny. Tylko strasznie mi w nim brakuje możliwości zmiany utworu przy pomocy klawiatury. Jakoś gdy coś piszę na komputerze w ustawieniu "wygodnego rozsiadywania się", to nigdy nie chce mi się sięgać po mychę żeby zmienić utwór (a mycha leży gdzieś hen daleko...).

zdzichuBG 2005-05-07 13:44:09

Najlepiej mieć klawiaturę ,,multimedialną'' z odpowiednimi klawiszami. Wtedy można ich używac dzięki XF86Audio Keys Control Plugin.
Dla nieposiadających pozostaje wywoływane `beep-media-player -f` albo `beep-media-player -r`.
W samym gxmms brakuje mi wyświetlania czasu pozostałego do końca utworu, ale to chyba sobie dopisze dzisiaj i wyśle łatkę autorowi.

tuzi 2005-05-07 13:47:33

hm, co prawda moja multimedialna klawiatura jest dosyć ograniczona jeśli chodzi o doatkowe przyciski (volume up/down i mute), ale xmms -r i -f jest to dobra rzecz, nawet nie wiedziałem że takie cosie istnieją :)

Cachotterie 2005-05-07 13:57:26

Jeśli korzystasz z FF to jest do niego też fajny plugin :)

zwierzak 2005-05-15 00:44:06

Ja mam wygodniejszy patent, dostałem ładną klawiature multimedialną i pod wszystkie jej klawisze podpisałem mój ulubiny odtwarzacz amaroK ;)

iss 2005-06-12 18:02:30

amaroK standardowo reaguje na skróty win+[zxcvbo+-] i jest to nieziemsko wygodne (szczególnie, że klawierka z panelem multimedialnym mi padła).

Comments


Comments powered by Disqus