RSS umarł, RSS jest martwy, stary![ozdobnik]

Nie, niestety nie umarł, chociaż tego mu życzę. Bo RSS jest w XXI po prostu nie do przyjęcia. Jest oparty na makabrycznie złym założeniu -- jest techniką typu ,,pull''. Trzeba samemu się pofatygować na serwer, ściągnąć plik, porównać co jest nowe, wyświetlić. I trzeba to robić w miarę często, żeby być na bieżąco. Wyobraźmy sobie teraz popularny serwis, z którego tysiące napaleńców co 15 minut ściągają plik. A ludzie nie potrafią wykorzystać możliwości HTTP. Ilość zmarnowanego pasma skacze astronomicznie. Do tego niektórzy podrzynają sobie żyły umieszczając w feedzie całą zawartość strony, zamiast samych zajawek.

Co zamiast? Publish Subscribe, w skrócie PubSub. Push. Zalety?

  • informacja rozsyłana w momencie pojawienia się, więc wiemy o niej natychmiast, a nie po parunastu minutach
  • oszczędność pasma - nie musimy sami sprawdzać. Zostaniemy poinformowani
  • łączymy się po nieobecności, węzeł PubSubowy może przechowywać ostatnich parę wpisów - możemy więc jak w RDF odtworzyć sobie ostatnie newsy

Ba, w notkach PubSubowych możemy przechowywać informacje w formacie RDF. Zmiana czytników RSS jest więc minimalna. Zamiast co parę minut ściągać po HTTP, łączymy się z jakims jabber-serwerem i czekamy na informacje. W najprostszej wersji nawet nie musimy nic ściągać, bo rekordy RDFowe same przychodzą. Fragmenty kodu dokonujące interpretacji i wyświetlanie nie muszą być zmieniane.

Na razie planuję przekonać do tej wizji Mikaela Hallendala, człowieka stojącego za Gossipem (Jabber) i Blam!'em (RSS). Potem zacznę pisać moduły PubSubowe dla moich ulubionych serwisów.

Aha, ATOM też umarł w świetle powyższej notki.

Update: Mikael nt. integracji odpowiedział krótko: "It will most likely happen some time in the future though". Yeah!


Archived comments:

djurban 2004-11-12 20:58:15

Zawsze na swiecie lepiej przyjmuje sie technologia ktora byla pierwsza niz ta ktora byla lepsza.
Np. mp3/ogg itd.

DoomHammer 2004-11-29 15:13:41

Albo mp3/Musepack. padu-padu/Jabber. IEuop/FireFox (choc tu troche za wczesnie na dyskusje :) )

DoomHammer 2004-11-29 19:10:48

BTW smierci klinicznej RSS. A polaczenie RSS z Last-Modified/ETag? Tudziez innymi wartosciami prosto z naglowka? Takze mocno nadwereza HTTP, ale w mniejszym stopniu juz, niz pobieranie calego dokumentu

zdzichuBG 2004-12-03 13:28:58

DH: owszem, tak się powinno od razy robić. Ale kolesie klecący różnego rodzaju RSS Readery (nawet zamieszczający na swoich stronach nagłówki z innych serwisów) idą na łatwiznę i tego nie stosują. Często nawet nie wiedzą o tym! Nawet Jarek Zgoda, bądź co bądź doświadczony programista, nie wiedział o tej możliwości.

DoomHammer 2004-12-03 16:20:52

Tia. WIelu ludzi nie wie nawet o istnieniu czegos tkiego, jak RSS. Nie wie o istnieniu standardow sieciowych. A Mozilla/Firefox wydaje im sie dobry tylko ze wzgledu na pasek zakladek widoczny od razu oraz mozliwosc otwarzania paneli. Choc narzekaja na to, ze wlacza sie niezwykle dlugo i nie otwiera niektorych rzeczy.

Co tu kryc. Siec, z ktora mamy na codzien doczynienia jest dosc mocno zasysyfiona juz w chwili dzisiejszej. Jesli tak dalej pojdzie to niedlugo pozostanie tylko Jabber/XMPP i niektore sieci P2P :/

Comments


Comments powered by Disqus