Moja kandydatura do igNobel PrizeSpokojnie waletując w poniedziałek w DS2 dostałem telefon od znajomego, któremu stawiałem rotuerek dla neostrady. Spotkał go zanik prądu, a po przywróceniu zasilania okazało się, że nie ma dostępu do LANu z serwera. Poprosiłem go o adres IP jego neostrady i słyszałem w słuchawce jak mówi, że schodzi do piwnicy do routera, po czym miły żeński głos oznajmił, że abonent znalazł się poza zasięgiem sieci.
Jakiś czas później dostałem SMSem adres IP, więc zalogowałem się i obejrzałem co i jak. Obie karty wydawały się działac, jedynie w tej od LANu licznik RX Packets stał w miejscu. Wyładować modułu i załadować raz jeszcze nie mogłem, bo obie sieciówki korzystaja z tego samego sterownika. Postanowiłem zrebootować wszystko (może pomoże, myślałem) i tu zaczęły się schody.
Neostrada. Zmienny IP. Serwer raptem w Poznaniu, a ja w Gdańsku. A jak się okazało, ja nie mam telefonu do tego znajomego, a SMSa już skasowałem.
OK, wyślę sobie IP mailem po reboocie. Hm, tylko że na tym routerku nie było żadnego MTA, a mi się nie chciało instalować. Spoko, wyślę sobie SMSa z tego kompa. Hm nr 2, testowy sms nie doszedł.
Zamiast próbować innych sposób, będąc jeszcze pod wrażeniem dokumentu by lcamtuf & cliph, postanowiłem działać twórczo. Efektem było ciąg ifconfig, grep, awk, hexdump, awk i tr. Dlaczego? Bo polecenie ping wymaga patternu podanego w heksie. Na innym serwerku odpaliłem sobie tcpdump -xXs 200 icmp. Odpaliłem mój wielce hakerski skrypt na neostradzie i... w heksdumpie pakietów wypatrzyć można było w payloadzie IP neostrady. Przepełniony radością tworzenia dopisałem skrypt do ip-up i wykonałem reboot.
Cisza. Żaden pakiet nie przyszedł. Dałem gdzieś ciała. Następnego dnia sprawdziłem, okazało się, że zapomniałem podać nazwy hosta do pingowania.
A dlaczego uważam to za kandydature do ignoble'a? Ponieważ 20 minut szlifowałem wrzucanie adresu IP do payloadu pinga, zapominając, że ten właśnie adres o który mi chodzi już się w pakiecie znajdował. Jako adres IP nadawcy pakietu.

Comments


Comments powered by Disqus